'شخص ترور شده در تهران دانشجوی فوق لیسانس دانشگاه خواجه نصیر بود'

محل ترور حق نشر عکس map.tehran.ir
Image caption نقشه محل ترور در تهران

مجید قاسمی، رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در تهران اعلام کرد که فرد کشته شده در تهران، "داریوش رضایی نژاد"، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته برق این دانشگاه بوده است.

خبرگزاری فارس نوشته که آقای رضایی با وزارت دفاع ایران همکاری داشته است.

پیش تر بعضی رسانه‌های ایران شخصی را که بعد از ظهر امروز در کوچه رضائیان، خیابان بنی هاشم تهران به ضرب گلوله کشته شد، یک دانشمند هسته‌ای معرفی کرده بودند.

صفرعلی براتلو، معاون سیاسی استاندار تهران در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا تأیید کرده بود که شخصی در آن زمان و مکان "ترور" شده است، اما گفته بود که نمی تواند با قاطعیت بگوید که این شخص از دانشمندان هسته ای بوده است یا خیر.

به گفته آقای براتلو، هنوز کسی در رابطه با این حمله بازداشت نشده است، اما تحقیقات جریان دارد.

مرتضی تمدن، استاندار تهران هم به ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران گفته بود: "بلافاصله پس از وقوع این حادثه، تمامی دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی وارد عمل شدند و همه جوانب امر را در دست بررسی دارند".

او اظهارنظر قطعی در مورد حمله امروز را به زمانی موکول کرده بود که اطلاعات به دست آمده از صحنه قتل تجزیه و تحلیل شده باشد.

رسانه های مختلف داخل ایران نام و مشخصات متفاوتی را در مورد مقتول منتشر کرده بودند.

آنها به نقل از منابعی در پلیس تهران نوشتند که ضاربان، موتورسوار بوده اند و مقتول را در برابر خانه اش به قتل رسانده اند.

بر اساس این گزارش ها، چهار گلوله به مقتول اصابت کرده و یک گلوله هم همسر او را مجروح کرده است.

سرلشکر محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران حدود سه هفته پیش اعلام کرده بود که اطلاعات و شواهدی از قصد دشمنان حکومت ایران برای "توسعه ترور فیزیکی" به دست آورده است.

آقای جعفری گفت که سپاه از سال گذشته مسئولیت تأمین امنیت "دانشمندان هسته ای و شخصیت های علمی که ممکن است مورد هدف دشمنان انقلاب اسلامی باشند" را به عهده گرفته است.

'ترورهای هسته ای'

موضوع ترور متخصصان مرتبط با برنامه اتمی ایران از دی ماه سال ۱۳۸۸ و در پی کشته شدن مسعود علی محمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران مطرح شد که در اثر انفجار بمب در مقابل منزلش کشته شد.

در آذرماه سال ۱۳۸۹ هم مجید شهریاری و فریدون عباسی دوانی، دو استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی تهران مورد سوءقصد قرار گرفتند که به کشته شدن آقای شهریاری انجامید.

حکومت ایران دستگاه های اطلاعاتی غربی و موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل را عامل این ترورها معرفی کرد.

وزارت اطلاعات ایران زمستان سال گذشته از دستگیری عامل ترور آقای علی محمدی خبر داد و مدتی بعد شخصی به نام "مجید جمالی فش" در یک برنامه تلویزیونی به قتل آقای علی محمدی اعتراف کرد.

او گفت که در اسرائیل توسط موساد آموزش دیده و برای قتل آقای علی محمدی به ایران اعزام شده است.