آسوشیتدپرس از رابطه احتمالی رضایی‌نژاد با برنامه هسته‌ای ایران خبر داد

داریوش رضایی‌نژاد حق نشر عکس 1
Image caption داریوش رضایی‌نژاد شنبه اول مرداد ترور شد

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به نقل از یک مقام خارجی و یک بازرس هسته ای پیشین سازمان ملل، از احتمال مرتبط بودن داریوش رضایی نژاد با "پروژه ساخت سلاح اتمی" در ایران خبر داده است.

آقای رضایی نژاد روز شنبه در تهران به ضرب گلوله موتورسواران ناشناس کشته شد.

مقامات ایران "ترور" آقای رضایی نژاد را به عوامل دولت های خارجی نسبت دادند، اما ارتباط او را با فعالیت های اتمی یا وزارت دفاع این کشور تکذیب کردند.

اکنون خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید که یکی از مقامات یک کشور عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی به این خبرگزاری گفته است که تحقیق آقای رضایی نژاد "درباره سوئیچ های ولتاژ بالا بوده که قطعه مهمی در ساخت کلاهک های هسته ای است".

این مقام خواسته است که نامش فاش نشود.

ایران همواره می گوید که به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیست، اما کشورهای غربی حکومت ایران را به تلاش برای دستیابی به توانایی ساخت سلاح اتمی متهم می کنند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در سایت های اینترنتی علمی ایران، آقای رضایی نژاد مقالاتی را به چهاردهمین، پانزدهمین و شانزدهمین کنفرانس مهندسی برق ایران ارائه داده است.

او در هر سه مورد پژوهشگر دانشگاه صنعتی مالک اشتر، وابسته به وزارت دفاع ایران معرفی شده است.

دو عنوان از مقالات مذکور "طراحی و ساخت یک مقاومت الکترونیکی به عنوان بار با اندوکتانس کوچک برای یک مولد ضربه ولتاژ بالا" و "طراحی، ساخت و آزمایش یک سوئیچ انفجاری بسته شونده" نام دارند.

مطالب مرتبط