مهدی کلهر: درباره چادر نظر فقهی ندادم

مهدی کلهر حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای کلهر تاکید کرده که نگاه فقهی به مقوله حجاب نداشته است

مهدی کلهر، مشاور سابق محمود احمدی نژاد که دیدگاههایش راجع به رنگ چادر در روزنامه دولتی ایران جنجال بر انگیز شده، تاکید کرد که حرفهایش تنها مربوط به رنگ چادر بوده و نه اصل بحث حجاب.

آقای کلهر در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، تاکید کرد که نگاه فقهی به مقوله حجاب نداشته است.

وی به ایسنا گفت: "در زمان قاجار بیش از ۹۰ درصد جمعیت کشورمان روستاییان و عشایر بودند که حجاب آن‌ها نیز مانند حجاب عشایری است که در موزه‌های مردم‌شناسی اکنون به نمایش گذاشته می‌شود و چادر زنان شهری نیز مانند چادرهای نماز بود و من در آن مقاله تاکید کردم که رنگ مشکی بر اثر دو سفر ناصرالدین شاه به اروپا وارد پوشش زنان ما و در رنگ چادرها منعکس شد".

برخی از محافل محافظه کار در انعکاس سخنان آقای کلهر به گونه ای عمل کرده اند که گویی آقای کلهر با حجاب و چادر مخالف است. انتشار ویژه نامه خاتون توسط روزنامه ایران که دیدگاههای آقای کلهر در آن درج شده بود باعث شد تا دادستان تهران به عنوان مدعی‌العموم، علیه سرپرست روزنامه ایران به اتهام "جریحه دار نمودن عفت و اخلاق عمومی"، اعلام جرم کند.

روزنامه ایران با صدور اطلاعیه ای که در خبرگزاری ایرنا منعکس شد با رد مغالطه میان بحث بر سر رنگ چادر و مقوله حجاب، از این نحوه واکنش به ویژه نامه خود ابراز انزجار کرد و نوشت "روزنامه ایران مراتب تنفر و انزجار خود را از این اقدام انحرافی سایت های خبری وابسته به یک طیف خاص سیاسی ابراز می دارد."

روابط عمومی روزنامه ایران، منتقدان به سخنان آقای کلهر را به تحریف سخنان وی متهم کرد و نوشت "به عنوان نمونه سایت خبری رجانیوز که از مدعیان اصلی جریان اصولگرایی است با تحریف آشکار گفت و گوی این ویژه نامه با آقای مهدی کلهر به نقل از وی ادعا کرده است که « چادر مشکی ، اشرافی و متکبرانه است و از مجالس عیاشی شبانه اروپا در آمد» . این در حالی است که آقای کلهر در این گفت وگو به هیچوجه وارد ماهیت چادر نشده و صرفا رنگ مشکی را مورد بحث قرار داده است."

به گزارش ایسنا، در اعلام جرم مطرح شده توسط عباس جعفری دولت آبادی آمده‌ بود که روزنامه ایران در ضمیمه مرداد ماه سال ۱۳۹۰ با عنوان "خاتون یک" به درج مطالبی راجع به حجاب، به اعتقادات زن مسلمان ایرانی پرداخته‌ است.

در اعلام جرم دادستان تهران اضافه شده که در این ضمیمه با "حمله به چادر و طرح حجاب و عفاف، با ترویج اباحه‌گری در حوزه پوشش اسلامی"، مطالبی درج شده که "جریحه‌دار کننده عفت و اخلاق عمومی" است.

آقای کلهر برای روشن شدن دیدگاهش در مورد چادر و حجاب به ایسنا گفت حجاب از ضروریات اسلام است و افزود "چادری که مادر من در آن زمان سرش می‌کرد ،چادر کمری بود شبیه همان چادر ملی که الان طراحی کردند و من تاکید می‌کنم که بحث من درآن مقاله درباره زیباشناسی لباس و رنگ‌ها بود".

آقای کلهر در این مصاحبه به جنبه زمانی جالبی از مصاحبه چاپ شده در ویژه نامه خاتون هم اشاره کرد و گفت "این مصاحبه مربوط به دو سال پیش، زمان آقای اشتهاردی است و قرار بود این مجله در آن زمان منتشر شود که به دلایلی انتشار آن به تعویق افتاد و مباحثی که در آن مقاله مطرح کردم حرف‌هایی بود که در دیگر جاها گفته بودم و حرف جدیدی نبود".

وی در پایان مصاحبه خود گفت "شنیده‌ام که یکسری مباحث و انتقادهایی در مورد آن مقاله منتشر شده است. به دوستان گفتم که این مباحث را جمع‌آوری کنند و بعدا به صورت مشروح به این مباحث پاسخ خواهم داد."

طی ماههای اخیر موضع گیری های زیادی از سوی محافل محافظه کار نزدیک به آیت الله خامنه ای بر علیه برخی چهره های نزدیک به محمود احمدی نژاد مطرح شد که از آنها با واژه جریان انحرافی یاد کردند. هنوز مشخص نیست که ایجاد موج جدیدی که این بار بر سر دیدگاههای مهدی کلهر بر سر بحث رنگ چادر براه افتاده در راستای منازعات سیاسی در داخل جمهوری اسلامی است یا خیر.

سایت رجانیوز امروز مطلب نخست صفحه خود را به اینکه "چادر بهترین حجاب ایرانی است" اختصاص داده و از صحبت های آیت الله خامنه ای در سال ۱۳۷۳ برای این موضوع دلیل آورده است. سایت خبرگزاری نیمه رسمی فارس هم از عبارت "خاتون انحرافی" برای حمله به فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، استفاده کرده و از چاپ ویژه نامه خاتون انتقاد کرده است.

تازه ترین تحول هم آن است که وزیر ارشاد دولت آقای احمدی نژاد اعلام کرد در ارتباط با ویژه نامه خاتون در یک گفت و گوی ویژه تلویزیونی حاضر و توضیحات مفصلی ارائه خواهد کرد.