آمریکا ایران را 'فعال ترین حامی تروریسم' دانست

ایران و آمریکا
توضیح تصویر،

ایران از سال ۱۹۸۴ تا کنون، در فهرست کشورهای حامی تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا قرار داشته است

دولت آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را فعال ترین پشتیبان تروریسم در دنیا در سال ۲۰۱۰ دانست.

خبرگزاری فرانسه امروز ۲۸ مرداد (۱۹ اوت) خبر داد که وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود در مورد فعالیت های تروریستی در جهان، ایران را به پشتیبانی مالی، مادی و تدارکاتی از گروه های مسلح در خاورمیانه و آسیای مرکزی متهم کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در این گزارش که روز پنجشنبه منتشر شده، همچنین سوریه، سودان و کوبا را در فهرست کشورهای حامی تروریسم در سال ۲۰۱۰ قرار داده است.

دولت ایالات متحده در سال گذشته نیز ایران، سوریه، سودان و کوبا را در این فهرست قرار داده بود.

وزارت امور خارجه آمریکا، طبق قانون موظف است که سالانه گزارش کاملی را در مورد کشور‌ها و گروه‌های "حامی تروریسم" به کنگره ایالات متحده ارائه کند.

دولت اوباما در گزارش اخیر خود تاکید کرده که قرار گرفتن ایران در فهرست کشورهای حامی تروریسم، به خاطر حمایت تهران از گروه‌های حماس، جهاد اسلامی فلسطین، جبهه خلق برای آزادی فلسطین (فرماندهی کل)، حزب‌الله لبنان، طالبان افغانستان و نیز "گروه های مسلح شیعه عراق" است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده، حمایت ایران از این گروه‌ها را دارای تاثیری بازدارنده بر "تلاش های جامعه جهانی برای گسترش صلح"، "ثبات اقتصادی منطقه خلیج (فارس)" و "رشد دموکراسی در منطقه" دانسته است.

جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۹۸۴ تا کنون، در فهرست کشورهای حامی تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا قرار داشته است.

تهران همواره اتهام حمایت از تروریسم را رد کرده و در مقابل، ایالات متحده آمریکا را به پشتیبانی از عملیات گروه های تروریستی در خاک ایران متهم کرده است.