کلینتون حکم زندان دو شهروند آمریکایی در ایران را 'مایوس کننده' خوانده است

کلینتون حق نشر عکس AFP
Image caption خانم کلینتون گفت او نیز در کنار باراک اوباما و دیگر مردم آمریکا حمایت خود را از این شهروندان آمریکایی و خانواده های آنها ابراز می دارد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به صدور حکم هشت سال زندان برای دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران، گفت که صدور این حکم را "عمیقا مایوس کننده" می داند.

خانم کلینتون روز یکشنبه، ۲۱ اوت ۲۰۱۱ میلادی در این مورد گفت: "ما به تلاش های خود برای آزادی فوری آنها ادامه می دهیم. وقت آن فرارسیده که آنها به خانه بازگردند و به خانواده هایشان ملحق شوند".

کمی پیش از اظهار نظر وزیر امور خارجه آمریکا در مورد صدور حکم زندان برای شین بائر و جاشوا فتال، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران بار دیگر در جمع خبرنگاران محکومیت این دو شهروند آمریکایی به ۸ سال زندان را تایید کرده بود.

آقای دولت آبادی در مورد سارا شورد، متهم دیگر پرونده گفت که رسیدگی به این پرونده همچنان ادامه دارد و پرونده او از نظر دستگاه قضایی ایران مفتوح است.

دادستان تهران در مورد خانم شورد افزود: "درست است که خانم شورد اظهار نظر کرده است که در دادگاه حاضر نمی شود، اما مقررات ایران نشانگر آن است که محاکمه او بلامانع است و به طور غیابی محاکمه می شود".

شین باوئر و جاشوا فتال، همراه با سارا شورد، روز ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۰۹ توسط ماموران ایرانی در منطقه مرزی ایران و عراق دستگیر و پس از انتقال به تهران زندانی شدند.

مقامات تهران پس از مدتی اعلام کردند که این سه نفر به اتهام جاسوسی و ورود غیرقانونی به خاک ایران محاکمه خواهند شد؛ در حالی که منابع آمریکایی تاکید داشتند که که آنان هنگام گردش در منطقه مرزی کردستان عراق با ایران، توسط ماموران ایرانی دستگیر شده اند.

این شهروندان آمریکایی زندانی در ایران می گویند ورود آنها به خاک ایران بدون آنکه خود بدانند صورت گرفته است.

خانم شورد در شهریور ماه گذشته ۲۰۱۰ و با سپردن وثیقه ای به مبلغ پانصد میلیون تومان (حدود نیم میلیون دلار) از زندان آزاد شد و به کشورش بازگشت.

وی پس از آزادی در مصاحبه ای با بی بی سی گفت که در نظر ندارد برای حضور در جلسه محاکمه، به ایران بازگردد.

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران هم روز یکشنبه، ۳۰ مردادماه ۱۳۹۰، با اظهار نظر در مورد این حکم دادگاه گفت: "حکم صادره به متهمان و وکیل مدافع آنها ابلاغ شده و ظرف مدت ۲۰ روز در دادگاه تجدید نظر قابل رسیدگی و اعتراض است".

در همین حال مسعود شفیعی، وکیل مدافع این آمریکایی های زندانی در ایران پس از صدور حکم اخیر در مورد موکلانش به خبرگزاری رویترز گفته است که قطعا ظرف مدت قانونی به حکم دادگاه شکایت کرده و درخواست تجدیدنظر را مطرح می کند.

آقای شفیعی در این مورد گفت: "اعتقاد من این بوده و هست که موکلانم بیگناه هستند. من تاکنون هیچ مدرکی دال بر گناهکار بودن آنها مشاهده نکرده ام".

پیش از این برخی از شخصیت های مشهور جهان از جمله محمدعلی کلی، قهرمان سابق بوکس جهان و یوسف اسلام، خواننده بریتانیایی که هر دو دین خود را به اسلام تغییر داده اند از حکومت ایران خواسته بودند که این دو شهروند آمریکایی را از زندان آزاد کند.

مطالب مرتبط