برخورد مأموران امنیتی با تجمع معترضان در تبریز و ارومیه

دریاچه ارومیه حق نشر عکس MEHR
Image caption خشک شدن دریاچه ارومیه نگرانی‌های فراوانی در منطقه ایجاد کرده است

گزارش ها از بروز درگیری میان معترضان به خشک شدن دریاچه ارومیه با مأموران حکومتی در شهرهای تبریز و ارومیه در شمال غربی ایران و بازداشت گسترده معترضان حکایت دارد.

به نوشته منابع خبری نزدیک به فعالان قومی و حقوق بشر و همچنین به گفته شاهدان عینی، مأموران امنیتی از صبح امروز در شهرهای مختلف آذربایجان ایران در حال آماده باش بودند و در برخورد با تجمع معترضان از گاز اشک آور و باتوم استفاده کردند.

هرانا، خبرگزاری مجموعه حقوق بشر ایران، نوشته است که مأموران ده ها تن از معترضان را بازداشت کرده اند.

چند شاهد عینی در تبریز و ارومیه هم به بی‌بی‌سی فارسی گفتند که شاهد درگیری میان دو طرف بوده اند.

آنها تعداد معترضان را زیاد توصیف می کنند.

در بعضی گزارش ها به استفاده مأموران از گلوله های پلاستیکی در برخورد با معترضان و مجروح شدن تعدادی از آنها اشاره شده است.

خبرگزاری فارس که به حکومت ایران نزدیک است هم وقوع ناآرامی را تأیید کرده، اما نوشته است که تجمع به دعوت گروه های "قوم گرا" برگزار شده و تعداد تجمع کنندگان تنها حدود ۵۰ تن بوده است.

این خبرگزاری نوشته است که معترضان به آتش زدن سطل های زباله اقدام کرده بودند که مأموران پلیس آنها را متفرق و چند تن را بازداشت کردند.

حکومت ایران اجازه فعالیت خبرنگاران مستقل و رسانه های بین المللی را در جریان ناآرامی های اجتماعی و سیاسی نمی دهد و به همین دلیل تأیید جزئیات گزارش های رسیده از تبریز و ارومیه برای بی بی سی مقدور نیست.

معترضان معتقدند که سیاست های دولت و سوء مدیریت مسئولان محلی عامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه است.

اخیرا مجلس ایران دو فوریت طرح آبرسانی به این دریاچه را رد کرد که این امر خشم هواداران محیط زیست و معترضان آذربایجانی را برانگیخت و موج تازه ای از اعتراضات را باعث شد.

تجمع های اعتراضی به این امر در روزهای اخیر با برخورد مأموران امنیتی مواجه شده است.

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان که در کانادا مستقر است می گوید که سه نفر در جریان اعتراضات روزهای گذشته کشته شده اند.

مطالب مرتبط