دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران با سپردن وثیقه آزاد می‌شوند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مقامات ایرانی از آزادی دو شهروند زندانی آمریکایی خبر داده اند.

روز سه شنبه، ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر)، شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا به نقل از مصاحبه اختصاصی با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، گزارش کرد که شین باوئر و جاشوا فتال، دو شهروند آمریکایی که از تابستان دو سال پیش تا کنون در ایران زندانی هستند، تا چند روز دیگر آزاد می شوند.

همزمان، مسعود شفیعی، وکیل مدافع این دو شهروند آمریکایی، در گفتگو با بی بی سی خبر موافقت دادگاه تجدید نظر با آزادی موکلان خود در برابر وثیقه ای به مبلغ پانصد هزار دلار برای هر یک از آنها را تایید کرده است.

وی گفته است که در نظر دارد با مراجعه به سفارت سوئیس، حافظ منابع ایالات متحده در ایران، خانواده های شین باوئر و جاشوا فتال را از تصمیم دادگاه تجدید نظر مطلع کند.

خبرگزاری های داخلی ایران نیز گزارش موافقت شعبه تجدید نظر دادگاه انقلاب تهران با آزادی این دو شهروند آمریکایی را در برابر وثیقه ای به مبلغ نیم میلیون دلار منتشر کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، براساس تصمیم دادگاه تجدید نظر، این دو آمریکایی با سپردن وثیقه، از زندان آزاد می شوند و امکان خروج از ایران را نیز خواهند داشت.

خانواده های شین باوئر و جاشوا فتال با انتشار بیانیه ای ضمن ابرازخوشحالی خود از دریافت این خبر، اعلام کردند اطلاعات بیشتری را در این باره دریافت نکرده اند.

آنها در بیانیه خود اعلام کردند: "در حالی که در حال حاضر در جریان جزئیات بیشتر نیستیم، از دریافت اخبار مثبت از ایران به وجد آمده ایم. آزادی شین و جاش برای ما از هر چیز دیگری با ارزش تر است."

این دو خانواده همچنین از همه افرادی که از آنها حمایت کرده اند، تشکر کرده اند.

محاکمه شین باوئر و جاشوا فتال به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران و جاسوسی به نفع کشورهای خارجی ماه گذشته در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد در حالیکه آنان این اتهامات را رد کرده بودند.

دادگاه هر یک از این دو شهروند آمریکایی را در ارتباط با اتهام عبور غیرقانونی از مرز به سه سال و در ارتباط با اتهام جاسوسی به نفع سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده به هشت سال حبس محکوم کرد اما به آنان اجازه داد ظرف بیست روز از احکام صادره تجدید نظرخواهی کنند.

ظاهرا چنین درخواستی تسلیم شده و دادگاه تجدید نظر با آزادی این دو به قید وثیقه و حتی خروج از ایران موافقت کرده است.

بازداشت در مرز با عراق

در اواخر ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹، ماموران ایرانی جاشوا فتال و شین باوئر را همراه با یک تبعه دیگر آمریکایی به نام سارا شورد در مرز ایران و کردستان عراق بازداشت کردند و به تهران انتقال دادند.

مقامات ایرانی بعدا گفتند که این سه نفر به طور غیرقانونی از مرز عبور کرده و با هدف جاسوسی، وارد خاک ایران شده بودند.

این سه نفر و مقامات آمریکایی، اتهام جاسوسی را به شدت رد کردند و گفتند هنگام گردش در منطقه مرزی کردستان عراق و ایران بازداشت شدند.

برخی منابع آمریکایی گفتند که ماموران ایرانی به منظور دستگیری این سه نفر، آنان را به سوی خود فرا خوانده بودند.

چند ماه پس از بازداشت خانم شورد و آقایان باوئر و فتال، تعدادی از اعضای خانواده های این سه نفر اجازه یافتند به تهران سفر و با آنان ملاقات کنند.

تابستان سال گذشته، و در آستانه سفر محمود احمدی نژاد برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، مقامات قضایی جمهوری اسلامی با آزادی خانم شورد در برابر سپردن وثیقه موافقت کرده و به او اجازه دادند تا زمان برگزاری محاکمه، از کشور خارج شود.

حق نشر عکس a
Image caption شهروندان بازداشتی آمریکایی اتهام عبور غیرقانونی از مرز و جاسوسی را همواره تکذیب کرده اند

سارا شورد پس از پرداخت وثیقه، از ایران خارج شد و برای محاکمه به این کشور باز نگشت و تنها آقایان باوئر و فتال در تهران محاکمه و محکوم شدند.

مقامات قضایی ایران هنوز رسما خبر آزادی شین باوئر و جاشوا فتال را رسما تایید نکرده اند.

همچنین، مشخص نیست که آیا مراجع قضایی جمهوری اسلامی انتظار دارند دو شهروند آمریکایی پس از آزادی از زندان و خروج از کشور، در صورت لزوم برای ادامه رسیدگی قضایی به ایران بازگردند یا نه.

در خبری دیگر در این زمینه، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، وعده آزادی این زندانیان از سوی دولت ایران را باعث 'دلگرمی آمریکا' خوانده است.

خانم کلینتون گفته است که دولت آمریکا تحولات اخیر در این زمینه را به دقت دنبال می‌کند و افزوده: "امیدواریم شاهد نتیجه مثبتی خبری باشیم که ظاهرا حکایت از تصمیم دولت ایران در این زمینه دارد."

اوایل این هفته، دفتر رئیس جمهوری ایران با صدور اطلاعیه ای، آنچه را که شایعات مربوط به عدم حضور آقای احمدی نژاد در اجلاس سال جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد می خواند تکذیب کرد و گفت که او مانند سال های قبل، در این اجلاس شرکت می کند.

مطالب مرتبط