'میانجیگری عراق و عمان برای آزادی دو آمریکایی زندانی در ایران'

شهروندان آمریکایی حق نشر عکس Getty
Image caption شین باوئر به همراه دو نفر دیگر از دوستانش بیش از دو سال پیش در مرز ایران و عراق بازداشت و متهم به جاسوسی برای آمریکا شدند. آنها چنین اتهامی را همواره رد کرده اند

بر اساس گزارش های رسیده از ایران، مقام های عراقی و عمانی سرگرم گفتگو و رایزنی با مقامات ایران هستند تا مقدمات آزادی دو شهروند آمریکایی بازداشت شده در این کشور فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، عمان یک هواپیمای خصوصی را برای انتقال شین باوئر و جاشوا فتال به ایران اعزام کرده است.

در همین حال یکی از فرستادگان حکومت عراق که اکنون در تهران به سر می برد، از ایفای نقش جلال طالبانی، رییس جمهوری این کشور برای آزادی این دو شهروند آمریکایی خبر داده است.

ناظم دباغ، نماینده جلال طالبانی در تهران در این مورد به روزنامه شرق گفته است: "رییس جمهوری عراق پس از درخواست خانواده این دو آمریکایی برای میانجیگری، با مقامات عالی رتبه ایرانی تماس گرفته است. آنها اوایل هفته آینده به سفارت سوییس در تهران تحویل داده می شوند".

از زمان قطع روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا در سال ۱۹۷۹ میلادی، سفارت سوییس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران فعالیت می کند.

مسعود شفیعی، وکیل این دو آمریکایی نیز امروز به خبرگزاری رویترز گفته است که مبلغ وثیقه برای آزادی هر یک از دو موکلش ۵۰۰ هزار دلار تعیین شده است.

آقای شفیعی نسبت به آزادی قریب الوقوع موکلانش ابراز امیدواری کرده و می گوید که مذاکرات برای آزادی این دو در جریان است، اما به گفته او هنوز زمان دقیق آزادی آنها اعلام نشده است.

مارک تونر، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به این خبرها به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته است: "ما از شنیدن چنین خبرهایی خوشحالیم و امیدواریم که هر چه سریعتر شاهد تحولات مثبتی در این زمینه باشیم".

همزمانی تصادفی یا بهره برداری سیاسی؟

انتشار این خبرها در شرایطی صورت می گیرد که مسئولان قوه قضاییه ایران دیروز چهارشنبه، ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۰ در اطلاعیه ای نسبت به سخنان محمود احمدی نژاد که یک روز پیش تر از آن گفته بود این دو شهروند آمریکایی "ظرف دو روز آینده آزاد خواهند شد" واکنش نشان دادند و اعلام کردند فقط اطلاعاتی که از سوی قوه قضاییه در این زمینه منتشر می شود اعتبار دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption مسعود شفیعی، وکیل این شهروندان آمریکایی در ایران می گوید مبلغ وثیقه هر یک از دو موکلش پانصد هزار دلار تعیین شده است

برخی از ناطران این موضوع را ناشی از رقابت های سیاسی در درون حاکمیت ایران می دانند.

عده ای از تحلیلگران هم به همزمانی انتشار اخبار آزادی احتمالی این دو آمریکایی با سفر پیش روی محمود احمدی نژاد به نیویورک برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد اشاره می کنند، و این ماجرا را وسیله ای برای بهره برداری سیاسی حکومت ایران توصیف می کنند.

محاکمه شین باوئر و جاشوا فتال به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران و جاسوسی به نفع کشورهای خارجی ماه گذشته در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد در حالیکه آنان این اتهامات را رد کرده بودند.

دادگاه هر یک از این دو شهروند آمریکایی را در ارتباط با اتهام عبور غیرقانونی از مرز به سه سال و در ارتباط با اتهام جاسوسی به نفع سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده به پنج سال حبس محکوم کرد، اما به آنان اجازه داد ظرف بیست روز از احکام صادره تجدید نظرخواهی کنند.

اظهارات وکیل مدافع این شهروندان آمریکایی نشان می دهد چنین درخواستی تسلیم شده و دادگاه تجدید نظر با آزادی این دو به قید وثیقه و حتی خروج آنها از ایران موافقت کرده است.

البته قوه قضاییه می گوید هنوز بررسی های نهایی برای آزادی آنها در جریان است.

سارا شورد، دیگر شهروند آمریکایی که همراه با دوستانش شین باوئر و جاشوا فتال در سال ۲۰۰۹ در مرز ایران و عراق بازداشت شده بود نیز در سپتامبر سال گذشته و با میانجیگری مقام های کشور عمان آزاد شد و به کشورش بازگشت.

مطالب مرتبط