اروپا: رستم قاسمی می تواند به وین سفر کند

پرچم ایران و اتحادیه اروپا حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به دنبال تحریم های سازمان ملل و ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا هم ایران را به دلیل پیگیری برنامه های اتمی تحریم کرده است

یک سخنگوی اتحادیه اروپا به بی بی سی فارسی گفت رستم قاسمی وزیر نفت ایران که نامش در فهرست تحریم هاست می تواند برای شرکت در یک نشست بین المللی به وین سفر کند.

سخنگوی کاترین اشتون، رئیس امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در پاسخ به این پرسش که رستم قاسمی، فرمانده پیشین قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با وجودی که نامش در فهرست افراد تحریمی آمده آیا می تواند در نشست وین حاضر شود، چنین پاسخ داده است: "نام رستم قاسمی همچنان در لیست تحریمی هاست اما اجازه دارد برای شرکت در نشست اوپک در وین اقدام کند".

این سخنگو در توضیح علت این موضعگیری اعلام کرده که وین میزبان نشست اوپک به عنوان یک گردهمایی سازمان های دولتی در سطحی بین المللی است.

رسانه های ایران هم نوشته بودند که رستم قاسمی، وزیر نفت ایران که در لیست تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا قرار دارد، می تواند برای شرکت در اجلاس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) وارد وین پایتخت اتریش شود.

آقای قاسمی از زمان حضورش در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه و فرماندهی این قرارگاه به ظن ارتباط با برنامه اتمی و موشکی ایران به همراه شمار دیگری از مقام های ایرانی از سوی اتحادیه اروپا در فهرست تحریم قرار گرفته است.

نام وی در ضمیمه سند تحریم ایران و در ردیف مربوط به اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درج شده است. این سند از سوی اتحادیه اروپا در تاریخ ۲۶ جولای ۲۰۱۰ ( پنجم تیر ماه ۱۳۸۹ خورشیدی) منتشر شده است.

خبرگزاری مهر، پیش از این خبر داده بود که برخی کشورهای غربی "رسما رستم قاسمی را از فهرست تحریم مسافرتی خارج کرده اند" تا او بتواند به عنوان نماینده ایران در اجلاس وزیران اوپک در مقر این سازمان در وین، پایتخت اتریش، شرکت کند.