حمایت علی لاریجانی از انتخاب رئیس جمهور توسط 'نخبگان منتخب'

به روز شده:  17:07 گرينويچ - شنبه 22 اکتبر 2011 - 30 مهر 1390
علی لاریجانی

علی لاریجانی امروز از امکان اصلاح قانون اساسی برای تغییر نحوه مدیریت قوه مجریه خبر داده است

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران با اشاره به صحبت های اخیر رهبر ایران در مورد تغییر ساختار اجرایی کشور گفت: "رئیس جمهور می تواند از درون پارلمان انتخاب شود، یعنی مثل رهبری با واسطه از طریق نخبگان منتخب مردم انتخاب شود."

آقای لاریجانی امروز شنبه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفت: "زمانی که رئیس جمهور به وسیله مجلس انتخاب شود، پارلمان راحت تر با او کار می کند و می تواند بعضی از اختیارات وی را محدود کند."

آیت الله خامنه ای هفته پیش گفته بود: "در شرایط فعلی نظام سیاسی کشور، ریاستی است و رئیس‌جمهور با انتخاب مستقیم مردم برگزیده می‌شود که شیوه خوب و مؤثری است؛ اما اگر روزی در آینده احتمالا دور، احساس شود که نظام پارلمانی برای انتخاب مسئولان قوه مجریه بهتر است، هیچ اشکالی در تغییر ساز و کار فعلی وجود ندارد."

وی با اشاره به "دستور" آیت الله خمینی برای حذف پست نخست‌وزیری از ساختار قوه مجریه، تغییر مجدد این ساختار را ممکن دانسته بود.

آقای لاریجانی در مصاحبه امروز خود با مهر، گفته است که به عقیده وی رهبر ایران در سخنرانی اخیر خود، در مورد با احیای نخست وزیر صحبت نکرده بلکه صحبت های وی در این مورد بوده که "رئیس جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب شود یا به وسیله نخبگانی که مردم انتخاب کرده اند".

'اصلاح قانون اساسی'

رئیس مجلس ایران در مصاحبه ای جداگانه با خبرگزاری ایسنا، با اشاره به موارد ناهماهنگی بین مجلس و دولت در ایران اظهار داشته که "عامل برخی از منازعات و کشمکش‌ها، مشکلات ساختاری است" و "این بیماری و مشکل باید معالجه شود".

"زمانی که رئیس جمهور به وسیله مجلس انتخاب شود پارلمان راحت تر با او کار می کند و می تواند بعضی از اختیارات وی را محدود کند"

علی لاریجانی رئیس مجلس

وی افزوده است: "کلیت ساختار قانون اساسی ما بسیار خوب است و مشکلی ندارد، ولی می‌توان اصلاحاتی در آن انجام داد که البته این موضوع باید در زمان خاص خود انجام شود."

همزمان، حمیدرضا کاتوزیان نماینده تهران در مجلس ایران هم در مصاحبه با سایت خبرآنلاین با اشاره به اظهارات آیت الله خامنه ای در مورد امکان تغییر ساختار اجرایی کشور در "آینده احتمالا دور" گفته است: "نمی دانم منظور رهبری چه بوده است، ولی برداشت بنده این است که این امر در همین چند سال آینده موضوعی است که اگر بررسی شود، می تواند عملیاتی شود."

آقای کاتوزیان افزوده است: "در شرایط حاضر، در باره منزلت رئیس قوه مجریه، امر به دولتمردان و رئیس جمهور مشتبه شده است و تصورشان بر این است که رئیس جمهور یک درجه پایین تر از رهبری قرار دارد."

وی همچنین ابراز عقیده کرده: "در ساختار سیاسی کنونی ما... رئیس جمهور تصورش این است که جایگاهش از آنچه در قانون اساسی دیده شده بالاتر است و به همین دلیل وقتی مجلس می خواهد از آقای احمدی نژاد سوال کند با یک چالش سنگین مواجه می شود."

یک ماه پیش نیز، حمیدرضا کاتوزیان گفته بود: "اخیرا نظریه‌ای بین صاحب نظران سیاسی مطرح شده است، مبنی بر اینکه کشور ما از نعمت ولایت فقیه و رهبر معظم انقلاب برخوردار است و نیازی به وجود رئیس جمهور در کشور نیست."

"برداشت بنده این است که این امر [حذف انتخابات ریاست جمهوری] در همین چند سال آینده... می تواند عملیاتی شود"

حمیدرضا کاتوزیان نماینده تهران

آقای کاتوزیان تاکید کرده بود که به عقیده مدافعان این نظریه، "کشور می‌تواند به عنوان عالی ترین مقام اجرایی، نخست وزیر داشته باشد که توسط مجلس انتخاب شود".

اشاره امروز آقای کاتوزیان به "چالش سنگین" در مورد طرح سوال از رئیس جمهور، در حالی مطرح می شود که نامه سوال از آقای احمدی نژاد، تیر ماه گذشته با حدود ۱۰۰ امضا تقدیم هیات رئیسه مجلس شده، اما هنوز در دستور کار قرار نگرفته است.

محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس، به تازگی گفته است که این طرح، ممکن است هفته آینده در دستور کار نمایندگان قرار بگیرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.