آمریکا ۴ سنگاپوری و یک ایرانی را به صادرات تجهیزات حساس به ایران متهم کرد

اثر انفجار بمب های کنار جاده ای حق نشر عکس Reuters
Image caption بمب‌های کنار جاده‌ای عامل حدود شصت درصد از تلفات نیروهای آمریکایی در عراق بوده است

دولت آمریکا چهار سنگاپوری و یک ایرانی را به صادرات غیرقانونی تجهیزات رادیویی قابل استفاده در بمب‌های کنترل از راه دور به ایران متهم کرده است.

وزارت دادگستری ایالات متحده می گوید که این بمب‌ها در عراق علیه نیروهای آمریکایی به کار رفته است.

دو تن از متهمان سنگاپوری این پرونده همچنین به تلاش برای خرید آنتن های نظامی پیشرفته که توسط شرکتی مستقر در ایالت ماساچوست تولید می شود، متهم شده اند.

وزارت دادگستری آمریکا می گوید که بین سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ دست کم ۱۶ دریافت کننده رادیویی تولید شده توسط یک شرکت تولیدی در ایالت مینه سوتا در بمب های دست ساز کنار جاده ای (IED) عمل نکرده در عراق پیدا شده است.

این در حالیست که کاربرد اصلی کیت های رادیویی مذکور در ایجاد شبکه های بی سیم در ادارات برای مرتبط کردن کامپیوترها و چاپگرهاست، اما دولت آمریکا می گوید که به علت قابلیت استفاده این کیت ها در کاربردهای نظامی، صادرات آنها را به ایران ممنوع کرده است.

به گفته مقام های آمریکایی، متهمان بین ژوئن سال ۲۰۰۷ و فوریه سال ۲۰۰۸ ده ها هزار دلار از طریق فراهم کردن زمینه صادرات حدود ۶۰۰۰ دستگاه دریافت کننده رادیویی در پنج محموله به ایران به دست آورده اند.

به گفته این مقامات، بمب هایی مجهز به این تجهیزات می تواند حتی از فاصله ۴۰ مایلی (حدود ۶۵ کیلومتری) کنترل شود.

سنگاپور روز دوشنبه، چهار تبعه این کشور به نام های وونگ یو لن، لیم سونگ لم، لیم کو سنگ و هیا سو گن بنسون را بازداشت کرد.

آمریکا خواهان استرداد بازداشت شدگان و محاکمه آنها در منطقه واشنگتن شده است.

متهم ایرانی پرونده

به گفته مقام های وزارت دادگستری آمریکا، نفر پنجم که شهروند و ساکن ایران است، حسین لاریجانی نام دارد.

آمریکا می گوید که آقای لاریجانی، ۴۷ ساله، از طریق شرکت های خود به نام های مجتمع الکترونیک پایا (ثبت شده در ایران) و اوپتو الکترونیک پی تی ای (ثبت شده در سنگاپور) اقدام به خرید کالاهای ممنوعه می کرده است.

تا لحظه نگارش این خبر، گزارشی مبنی بر واکنش این شهروند ایران به اتهام های وارده منتشر نشده است.

بنا بر اطلاعات موجود در وب سایت مجتمع الکترونیک پایا، این شرکت در سال ۱۳۵۸ با هدف تهیه قطعات الکترونیک برای تامین قطعات کارخانه های تولیدی داخل کشور از کمپانی های معتبر دنیا فعالیت خود را آغاز کرد.

در وب سایت مجتمع الکترونیک پایا ، نامی از حسین لاریجانی برده نشده است. این شرکت خود را "یکی از بزرگ ترین مراکز تهیه و توزیع قطعات الکترونیک در ایران" توصیف می کند.

به گفته مقام های آمریکایی، شرکت اوپتو الکترونیک پی تی ای متهم نیز در ژانویه ۲۰۱۰ در فهرست شرکت های تحت نظر وزارت بازرگانی آمریکا که معامله با آنها بدون اخذ اجازه قبلی از این وزارتخانه ممنوع است، قرار گرفت.

بنا بر اظهارات مقام های دولت باراک اوباما، این شهروند ایران در گذشته چندین دفعه با وزارت بازرگانی آمریکا تماس گرفته و خواهان رفع محدودیت شده بود اما از او خواسته شد که ماهیت رابطه اش با یک شهروند دیگر ایران به نام مجید کاکاوند را تشریح کند.

آمریکا مجید کاکاوند را به خرید دستگاه های حساس الکترونیکی از طریق اینترنت و حمل آنها از راه مالزی به ایران متهم کرده است اما او این اتهامات را بی اساس می داند.

دادگاهی در فرانسه در ماه مه ۲۰۱۰ میلادی، مجید کاکاوند را پس از ماه ها بازداشت دراین کشور، از اتهامات وارده از سوی دستگاه قضایی آمریکا تبرئه و اعلام کرد که او را به این کشور تحویل نخواهد داد.

سایر متهمان

علاوه بر این افراد، چهار شرکت سنگاپوری هم به دست داشتن در صادرات غیرقانونی تجهیزات به ایران متهم شده اند.

لیزا موناکو، دستیار امنیت ملی دادستان کل آمریکا گفت که متهمان با فرستادن تجهیزات آمریکایی به ایران به جای سنگاپور که به عنوان مقصد صادرات اعلام شده بود، تلاش کرده اند که محدودیت های صادراتی آمریکا را خنثی کنند.

او گفت: "این پرونده یادآوری می کند که شبکه تأمین تجهیزات ایران با دستیابی به تکنولوژی آمریکایی از راه کلاهبرداری چه تهدیدی را ایجاد کرده است و نشان می دهد که مراقبت از این تکنولوژی چه اهمیتی دارد.

همزمان با اعلام شدن این اتهامات، وزارت بازرگانی آمریکا نیز نام پنج متهم یاد شده و ده شخص و شرکت دیگر را در چین، هنگ کنگ، سنگاپور و ایران به اتهام همکاری با آنها در فهرست تحریم های خود قرار داد.

قرار گرفتن در این فهرست به این معنا است که ارسال هر کالایی که مشمول مقررات بازرگانی است به این پانزده فرد و شرکت، نیازمند اخذ مجوز از دولت آمریکا است.

مطالب مرتبط