'به اندازه انفجار مین در افغانستان، در تصادفات ایران پا قطع می شود'

آلودگی هوای تهران حق نشر عکس illna
Image caption تهران از آغاز سالجاری یک روز هم هوای پاک نداشته است

رئیس سابق پلیس راهنمای و رانندگی تهران، بی احتیاطی و قانون شکنی را از جمله دلایل اصلی تصادفات در ایران دانسته و گفته امروزه تعداد پاهایی که در جریان تصادفات رانندگی در کشورمان قطع شده با تعداد پاهایی که در انفجار مین در افغانستان قطع شده برابری می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، هادی هاشمی روز جمعه ۶ آبان (۲۸ اکتبر) با اشاره به اینکه حتی یک کیلومتر راه کاملا ایمن در کشور وجود ندارد گفت: "به عنوان نمونه در طول راه آزادراه رشت _ قزوین یک جایگاه بنزین هم وجود ندارد در صورتیکه در استانداردهای جهانی در آزادراه ها در هر ۵ کیلومتر باید یک استراحتگاه کامل و مجهز به همراه جایگاه سوخت پیش بینی شود."

به گفته آقای هاشمی با توجه به اینکه قانون در کشور فصلی اجرا می شود، خودروسازان نیز ساز خود را می زنند و فردی را که با حذف قطعه حیاتی مرتکب یک عمل غیر انسانی شده است را به جای اینکه تنبیه کنند، تشویق می کنند.

بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی در پنج ماه ابتدائی امسال، مجموعا ۹ هزار و ۳۸ نفر در جریان حوادث رانندگی در ایران جان خود را از دست داده اند.

سالانه حدود۸۰۰ هزار تصادف در ایران روی می دهد و ایران در ردیف اول حوادث مرگبار جاده ای جهان قرار دارد.

'آلودگی هوا عامل مرگ ۲۰ درصد از تهرانی ها'

آقای هاشمی که اکنون مشاور معاون شهردار تهران است، گفته که "در هفت ماه ابتدای سالجاری حتی یک روز هم هوای پاک (در تهران) نداشته ایم و میزان برخی آلاینده ها در هوای شهر به ۳۰۰ برابر حد مجاز رسیده است."

او گفت که از سال ۱۳۷۶ استفاده از آزبست در کشور ممنوع شده است اما هم اکنون ۳۰ کارخانه در کشور به صورت شبانه روزی و سه شیفته در حال تولید محصولات حاوی آزبست هستند.

به گفته آقای هاشمی، ایران از کشورهایی آزبست وارد می کند که سالهاست استفاده از این ماده سمی را ممنوع کرده و در کشور خود از آن استفاده نمی کنند.

آزبست نام گروهی از ترکیب‌های معدنی منیزیوم و سیلیسیوم است که بیشتر در طبیعت به صورت الیاف معدنی و سنگ یافت می‌شود. این مواد به خاطر مقاومت زیادی که در برابر گرما و آتش دارند به عنوان مواد نسوز به کار می‌روند.

به گفته کارشناسان، سرطان ریه یکی از بیماری‌هایی است که به صورت مستقیم از تنفس الیاف آزبست ناشی می‌شود.

مشاور معاون شهردار تهران گفته که مسئولان محیط زیست به تنها چیزی که فکر نمی کنند محیط زیست است و این در حالی است که زمان زیادی تا اوائل آذر که مجددا تهران به دلیل پدیده وارونگی هوا به تعطیلی کشیده می شود، باقی نمانده است.

هوای تهران از سال‌ها پیش با مشکل آلودگی مواجه است و هر ساله در اواخر فصل پائیز و اوایل زمستان آلودگی به اوج خود می رسد به طوری که بارها دولت ناچار شده تا مدارس را به خاطر بالا بودن آلودگی تعطیل کند.

برای مقابله با بحران آلودگی هوا ده سال پیش برنامه ای به عنوان "برنامه جامع آلودگی هوای تهران" تهیه شد که بر اساس آن باید ظرف مدت ده سال کیفیت هوای پایتخت به شرایط قابل تنفس و سالم می رسید اما گزارش‌ها نشان می دهد که وضعیت هوای تهران به مراتب بدتر از ده سال پیش است.

مطالب مرتبط