حکم زندان دو فعال دانشجویی در ایران افزایش یافت

توکلی و هدایت

منبع تصویر، no credit

توضیح تصویر،

احکام صادر شده برای آقای توکلی و خانم هدایت از سنگین‌ترین احکام صادر شده برای متهمان حوادث پس از انتخابات ایران است

با تایید حکم شش ماه حبس تعزیری بهاره هدایت و مجید توکلی، حکم زندان بهاره هدایت در مجموع به ده سال و مجید توکلی به نه سال افزایش یافت.

به گزارش دانشجو نیوز، شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران این حکم را به اتهام "تبلیغ علیه نظام" به این دو فعال دانشجویی در زندان ابلاغ کرده است.

در دادگاه بدوی که در اردیبهشت سالجاری در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد، بهاره هدایت و مجید توکلی به علت انتشار نامه ای خطاب به دانشجویان خارج از کشور به مناسبت روز دانشجو به شش ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

اتهام این دانشجویان "تبلیغ علیه نظام" و "تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی بود" که به علت نقص ادله از اتهام دوم تبرئه شدند.

بهاره هدایت پیش از این به اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام به ۵ سال حبس، به اتهام توهین به رهبری به ۲ سال حبس و به اتهام توهین به رئیس‌جمهور و تبلیغ علیه نظام به شش ماه حبس محکوم شده بود.

همچنین حکم دو سال حبس تعلیقی خانم هدایت در پرونده قدیمی‌اش در ارتباط با تجمع روز ۲۲ خرداد سال ۱۳۸۵ از حالت تعلیق خارج شده و به این ترتیب او در مجموع به ۹ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده بود.

خانم هدایت روز ۱۰ دی ۸۸ و در موج بازداشت های بعد از وقایع عاشورای تهران بازداشت شد و در حال حاضر در بند زنان زندان اوین در بازداشت است.

مجید توکلی نیز پیش از این به اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام جمهوری اسلامی به ۵ سال حبس، در ارتباط با اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس، در ارتباط با اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی به دو سال حبس و در ارتباط با اتهام توهین به رئیس جمهوری به شش ماه حبس محکوم شده بود.

دادگاه انقلاب علاوه بر محکومیت زندان، آقای توکلی را به پنج سال محرومیت از فعالیت های سیاسی و پنج سال ممنوعیت خروج از کشور هم محکوم کرده است.

آقای توکلی پس از حضور و سخنرانی در اجتماع دانشجویان دانشگاه صنعتی امیر کبیر در روز ۱۶ آذر ۸۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و از آن زمان زندانی بوده است.

بهاره هدایت، عضو شورای مرکزی تحکیم وحدت و مجید توکلی، عضو سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه امیر کبیر بوده اند.

احکام صادر شده برای خانم هدایت و آقای توکلی از سنگین ترین احکام صادر شده برای متهمان حوادث پس از انتخابات ایران است.