رهبر ایران به آمریکا و اسرائیل در مورد حمله احتمالی هشدار داد

آیت الله علی خامنه ای حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبر ایران در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه افسری سخن می‌گفت

آیت الله علی خامنه ای به دولت های آمریکا و اسرائیل هشدار داد که ایران هر گونه حمله نظامی "بلکه هر گونه تهدیدی" را به نحوی پاسخ خواهد داد که "متجاوزان را از درون متلاشی کند".

رهبر ایران امروز پنجشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) در دانشگاه افسری امام علی در تهران گفت: "ملت استوار ایران ملتی نیست که فقط بنشیند و نظاره گر تهدیدهای قدرت های پوشالی مادی باشد که از درون کرم خورده هستند؛ ما در مقابل تهدید، تهدید می کنیم".

مقامات ایران می گویند که اعتراضات ماه های اخیر علیه وضعیت اقتصادی در کشورهای غربی نشانه زوال نظام سیاسی و اقتصادی غرب و آغاز روند فروپاشی آن است.

سخنان امروز آیت الله خامنه ای پاسخی به گمانه زنی های رسانه ای و هشدارهای اخیر در مورد افزایش احتمال حمله نظامی اسرائیل یا آمریکا به قصد جلوگیری از پیشرفت برنامه اتمی ایران تلقی می شود.

کشورهای غربی و اسرائیل می گویند که ایران در صدد دستیابی به توانایی ساخت سلاح اتمی است و هشدار می دهند که هر اقدامی که لازم باشد، از جمله اقدام نظامی را برای ممانعت از این کار در نظر می گیرند.

اما رهبر ایران می گوید: "هر کس که فکر تجاوز به جمهوری اسلامی ایران در مخیله اش خطور کند، باید خود را آماده دریافت سیلی های محکم و مشت های پولادین ارتش، سپاه و بسیج و در یک کلام، ملت بزرگ ایران کند".

مطرح شدن تقریبا همزمان نخستین گزارش احمد شهید در مورد نقض حقوق بشر در ایران، اتهام دست داشتن عواملی از سپاه قدس در طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا و گزارش بی سابقه یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد "ابعاد نظامی احتمالی" برنامه اتمی ایران، فشاری کم سابقه را علیه حکومت این کشور وارد کرده است.

در گزارش آقای آمانو که قرار است هفته آینده در شورای حکام آژانس مطرح شود، برای نخستین بار جزئیات مفصلی از آن دسته از اقدامات و مطالعات ایران منتشر شده است که نگرانی ها در مورد نظامی بودن اهداف آن را افزایش می دهد.

ایران اتهام تلاش برای دست یافتن به سلاح اتمی را رد می کند و می گوید که هدفش از فعالیت های هسته ای، تولید سوخت و مطالعات علمی از جمله در زمینه پزشکی است.

مطالب مرتبط