نوری زاد: بی خبری رهبر از دزدیهای سپاه فاجعه مضاعف است

Image caption محمد نوری زاد می گوید در حال ساخت فیلمی مستند درباره قانون شکنی های دستگاه های امنیتی و قضایی بوده که این فیلم توقیف شده است

محمد نوری زاد، روزنامه نگار و مستندساز منتقد دولت ایران، می گوید از نامه نگاری به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، انتظار پاسخ ندارد و تنها می خواهد دردهای جامعه را با او در میان بگذارد تا در تاریخ بماند.

آقای نوری زاد که هفته پیش دهمین نامه اش خطاب به آیت الله خامنه ای را نوشته و در وب سایت اینترنتی خود منتشر کرده، به بی بی سی فارسی گفت که شاید هنگام نگارش نخستین نامه هایش انتظار پاسخ از رهبر جمهوری اسلامی را داشته، ولی "حالا برای خواندن مردم می نویسم و این که در تاریخ بماند و انتظار پاسخ ندارم."

با این حال، او در نامه جدیدش با عنوان "دزدان اطلاعات و دزدان سپاه" نوشته است که قصد دارد تا زمان برگزاری نهمین دوره انتخابات مجلس در ۱۲ اسفند امسال هر هفته، نامه ای خطاب به آیت الله خامنه ای بنویسد.

آقای نوری زاد در پاسخ به این سوال که چرا با وجود نگرفتن پاسخ همچنان به نوشتن این نامه ها و قبول مخاطره های احتمالی ادامه می دهد، به بی بی سی فارسی گفت: "تمام مسئولیتها به شخص رهبر برمی گردد. ایشان را به عنوان یک مسئول برتر که تمام ریسمانهای مسئولیت به او متصل می شود، مخاطب قرار می دهم و سعی می کنم در حوزه ادب، هر آنچه درد در جامعه جاری است، در میان بگذارم."

او افزود: "بهرحال ایشان فرمانده کل قواست. یک پاسدار نمی تواند قاچاق کند، مگر این که فرمانده اش خبر داشته باشد. من با این نامه ها ایشان را خطاب قرار می دهم که از دو حالت خارج نیست. یا خبر دارید که پاسداران تحت امر شما جفا می کنند، قاچاق می کنند، دزدی می کنند و به ساحت خصوصی مردم تعرض می کنند که این خبر داشتن شما فاجعه است که چرا عکس العملی نشان نمی دهید. اگر بی خبرید، این فاجعه مضاعفی است و علت این که شانه به شانه وزارت اطلاعات از پاسداران نام بردم، بخاطر ورود پاسداران به حوزه اطلاعاتی و امنیتی است که برای آنها خط قرمز محسوب می شود.

'هیولای جنسی و روانی'

آقای نوری زاد که به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" و "توهین به مسئولان نظام" به تحمل سه سال و نیم زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده، در تازه ترین نامه خود نوشته است که بعضی از مقامها و ماموران وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران "مرز حیوانیت" را پشت سر گذاشته اند و "فضاحتهای جاری خود" را به نام رهبر جمهوری اسلامی ثبت می کنند.

او در ابتدای این نامه که در تاریخ ۱۷ آبان ۱۳۹۰ نوشته شده، تاکید می کند که گروهی از کارکنان سپاه، بسیج و اطلاعات را می شناسد که "از شرم رنجهای جاری مردم، روزی هزار بار می میرند و زنده می شوند"، ولی بخاطر اعتراضهای فراوان به وضع موجود منزوی شده اند و "در حال دق کردن اند."

عمده گلایه آقای نوری زاد در این نامه به نقض حریم خصوصی شهروندان از سوی ماموران امنیتی است، اتهامی که فعالان حقوق بشر و خانواده های زندانیان سیاسی از زمان سرکوب اعتراضهای پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ بارها مطرح کرده اند.

او خطاب به آیت الله خامنه ای نوشته است: "دستور فرمایید گفتگوی ضبط شده بازجوی هیولای مرا با دختر جوانم برای شما پخش کنند تا خود با دو گوش مبارکتان سخنان این هیولای جنسی و روانی را بشنوید تا به نمونه ای از برکاتِ جاریِ امثال او وقوف یابید."

او در این مورد به بی بی سی فارسی گفت: "آشوبی در حوزه شخصی مردم پدید آورده اند که شما در قهقرای کشورهای ورشکسته کمونیستی هم شاید نمونه اش را نتوانید ببینید."

محمد نوری زاد در ادامه دهمین نامه اش خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، از بدرفتاری ماموران امنیتی هنگام یورش به منزل فعالان سیاسی و مصادره اموال شخصی آنها بدون بازگرداندن پس از تکمیل تحقیقات انتقاد کرده است.

این فیلمساز با اشاره به توقیف دستگاه های کامپیوترش پس از ساخت فیلم "محرمانه برای رهبرم" از سوی "دزدان سپاه" می نویسد: "اینجا نیز پیگیری های من برای بازپس گیری ابزار کارم بجایی نرسیده است. خنده دار این که به یکی از کارکنان دزدستانِ بزرگِ سپاه که با من تماس گرفته بود، گفتم: دوست عزیز، وجهِ ریالیِ اجاره ی وسایلی که از من برداشته اید و برده اید روزانه یکصد هزار تومان است. وبه او گفتم: شما هرچه از کامپیوترو حافظه هاردهای من می خواهید، بردارید و خود این دستگاهها را به من بازگردانید. که او مثل آدم های منگ به من گفت: عجب، ما فکر می کردیم این وسایل مال خودتان است. فکر نمی کردیم اینها را اجاره کرده باشید."

'انقضای تاریخ مصرف احمدی نژاد'

آقای نوری زاد در این نامه به رهبر ایران هشدار می دهد که تخطی نهادهای امنیتی و قضایی از وظایف اصلی خود را می توان ریشه اختلاس بزرگ بانکی اخیر دانست.

او سپس با اشاره به گزارشهای اخیر درباره این که محمود احمدی نژاد توانسته دهها سند درباره فساد مالی منتقدان حکومتی اش را از وزارت اطلاعات خارج کند، نوشته است: "احمدی نژاد تاریخ مصرف داشت... اسناد به غارت رفته از وزارت اطلاعات گردن احمدی نژاد را در بزنگاه مرگ، از زیر تیغه گیوتین ما به در برد و بازی باخته را به نفع او رقم زد. او علیه هر کس که شما از او اسم ببرید، سند دارد. برای احمدی نژاد قدر و قیمت اسرار و اسناد برداشته شده از وزارت اطلاعات همسنگ تریلیاردها پول است."

آقای نوری زاد در انتهای نامه اش ماموران فاسد در وزارت اطلاعات و سپاه را به دزدیدن اعتماد مردم متهم کرده و این را بزرگترین و نابخشودنی ترین دزدی آنها خوانده است.

او که بارها از شکنجه و توهین بازجوهای خود گلایه کرده، در پاسخ به این سوال که آیا هراسی از نوشتن این نامه ها ندارد، به بی بی سی فارسی گفت: "نه، چرا باید نگران باشم. ما چیزی برای از دست دادن نداریم. یک انسان پاک باخته از چه می ترسد؟ ما همه آرزوهایمان به خاک افتاده، تمام افقهای مبارکی که برای آنها جنگیدیم، همه از دست رفته است."