نگرانی آمریکا از عدم برخورد کانادا با خریداران تجهیزات غیرمجاز برای ایران

حق نشر عکس AFP
Image caption کانادا تحریم های جدیدی را علیه ایران به خاطر برنامه اتمی این کشور وضع کرده است

آمریکا از کانادا خواسته است تا مانع از فعالیت تهیه کنندگان تسلیحات و تجهیزات ممنوعه برای ایران شود.

به گزارش روزنامه گلوب اند میل، دیوید جاکوبسن، سفیر ایالات متحده در کانادا در دیدار با اعضای هیات تحریریه این روزنامه، خواهان ممانعت کانادا از فعالیت صادرکنندگان کالاهای ممنوعه به ایران شده است.

آقای جاکوبسن گفت: "اگر افرادی فناوری های ممنوعه را صادر می کنند و شما از آن مطلع هستید، دولت کانادا از آن مطلع است، باید این کار را متوقف کنند."

آقای جاکوبسن در پاسخ به سوالی درباره محتوای یکی از پیام های دیپلماتیک افشا شده در سایت ویکی لیکس صحبت می کرد.

این پیام بیانگر اعزام یک هیات عالی رتبه آمریکایی در سه سال پیش به اتاوا است.

اعضای این هیات نگرانی آمریکا را از عدم برخورد لازم دولت کانادا با صادرکنندگان کالاهای غیرمجاز به علت محدودیت های قانونی، به اطلاع دولت این کشور رساندند.

بر این اساس، هیات آمریکایی به طور خاص از عدم همکاری مقام های کانادایی برای بازداشت یک فرد متهم به صدور قطعات موشک ضدتانک تاو به ایران، گله داشت.

مقام های کانادایی از اظهار نظر در این باره خودداری کرده اند.

به نوشته روزنامه گلوب اند میل، موضوع مقابله با شبکه های ارسال تجهیزات ممنوعه به ایران به خاطر نگرانی منابع امنیتی غربی از شدت گرفتن تلاش ایران برای تولید سلاح هسته ای، به طور فزاینده ای مورد توجه است.

ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند و به شدت گزارش های مربوط به ماهیت نظامی این برنامه را رد می کند.

به گفته آقای جاکوبسن، آمریکا، کانادا و دیگر کشورها در شرایط سختی از جهت مقابله با ارسال تجهیزات ممنوعه به ایران قرار دارند.

آقای جاکوبسن بدون اظهار نظر درباره مورد اشاره شده در سایت ویکی لیکس از تلاش دولت کانادا برای تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران تقدیر کرد.

آقای جاکوبسن گفت: "کانادا در این روند (تحریم ایران) شریک ما بوده است و آنها از اقدام های سازمان های بین المللی، بخصوص درباره تحریم ایران حمایت کرده اند."

کانادا در ماه نوامبر همزمان با تحریم های جدیدی که از سوی آمریکا، بریتانیا و فرانسه علیه ایران وضع شد، اعلام کرد مبادلات مالی با بانک های ایرانی و صادرات کالاهای مورد استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی این کشور را متوقف کرده است.

این کشور پیش تر نیز تحریم هایی را علیه ایران اعمال کرده بود.

پس از آن که آمریکا ایران را به دست داشتن در توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن متهم کرد، کانادا پنج فرد مرتبط با نیروی قدس سپاه پاسداران را در فهرست تحریم های خود قرار داد.

مطالب مرتبط