پخش 'اعترافات' متهم به جاسوسی برای آمریکا از تلویزیون ایران

عکسی که تلویزیون دولتی ایران همراه با "اعترافات" امیر میرزاحکمتی از او پخش کرد حق نشر عکس AFP
Image caption عکسی که تلویزیون دولتی ایران همراه با "اعترافات" امیر میرزاحکمتی از او پخش کرد

تلویزیون دولتی ایران روز یکشنبه اعترافات مردی که می گوید به اتهام جاسوسی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا دستگیر کرده را پخش کرده است.

این مرد که خبر دستگیری او روز شنبه از سوی ایران اعلام شده بود به عنوان امیر میرزای حکمتی معرفی شده است.

در گزارش تلویزیون ایران آمده است که آقای حکمتی در سال 2001 به ارتش آمریکا پیوست و پیش از ورود به ایران آموزش های ویژه دریافت کرد.

تلویزیون ایران گفت که امیر میرزای حکمتی قصد داشت با نفوذ به وزارت اطلاعات ایران، اطلاعات غلط در اختیار مقام های ایران قرار دهد.

آقای حکمتی که نزدیک به ۳۰ ساله به نظر می رسد در این مصاحبه گفت: "آنها (ماموران آمریکایی) به من گفتند 'اگر در این ماموریت موفق باشی می توانیم تو را بیشتر آموزش دهیم، و ماموریت های دیگری به تو بدهیم... لازمه این ماموریت سفر به ایران است'."

او همچنین گفت: "من در یک مرکز جاسوسی در بگرام بودم... به دوبی رفتم و بعد... به تهران پرواز کردم."

بگرام یک پایگاه عمده هوایی ارتش آمریکا در افغانستان است.

او همچنین گفت: "آنها به من گفتند 'تو برای سه هفته منبع اطلاعات نظامی و امنیتی برای ایرانی ها خواهی بود و برای این کار پول خواهی گرفت و بعد برمی گردی'."

وزارت اطلاعات ایران روز شنبه از دستگیری یک "جاسوس ایرانی تبار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا" خبر داده اما او را معرفی نکرده بود. آمریکا بلافاصله آن اتهام را به عنوان تبلیغات دروغ رد کرد.

در بیانیه وزارت اطلاعات ایران آمده بود که شخص متهم به جاسوسی در خاک ایران دستگیر شده، اما ماموران اطلاعاتی ایران او را از زمانی که برای انجام ماموریتش وارد افغانستان شده بود، زیر نظر داشته اند.

وزارت اطلاعات ایران گفت که شخص دستگیر شده از "تحلیلگران" سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا است و سابقه فعالیت در واحدهای اطلاعاتی ارتش آمریکا و حضور در پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان و عراق را دارد.

ایران می گوید که این فرد قرار بوده "اطلاعات فریب" به وزارت اطلاعات ایران بدهد و زمینه جاسوسی را فراهم کند.

بر اساس بیانیه وزارت اطلاعات ایران فرد متهم به جاسوسی به محض ورود به پایگاه بگرام افغانستان مورد شناسایی ایران قرار گرفت و پس از ورود به خاک ایران مدتی تحت تعقیب بود و همزمان با آغاز "ماموریت جاسوسی" بازداشت شده است.

وزارت اطلاعات ایران، زمان و محل دقیق بازداشت این متهم به جاسوسی را مشخص نکرد.

سه روز پیش از این، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران از صدور کیفرخواست و قرار مجرمیت برای ۱۵ نفر دیگر به اتهام "جاسوسی" برای آمریکا و اسرائیل خبر داده بود.

مقام های آمریکایی هم به طور تلویحی دستگیری شماری جاسوس این کشور در ایران را تایید کرده بودند.

اعلام تازه ترین دستگیری متهم به جاسوسی برای آمریکا در خاک ایران، پس از یک سرنگونی هواپیمای تجسسی بدون خلبان آمریکا در ایران صورت می گیرد که از افغانستان وارد حریم هوایی ایران شده بود.

منابع نظامی ایران می گویند که این هواپیمای بدون سرنشین را "با خسارت اندکی" در اختیار گرفته‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، این نوع هواپیمای بدون خلبان در عملیات شکار اسامه بن‌لادن، رهبر سابق القاعده، مورد استفاده قرار گرفت.

ایالات متحده آمریکا تایید کرده است که این هواپیما در اختیار ایران است و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از ایران خواسته است که این هواپیمای را به آمریکا پس بدهد.

مقام های سیاسی و نظامی ایران درخواست آقای اوباما را رد کرده اند.

مطالب مرتبط