نماینده ولی فقیه در سپاه: نمی‌توان موسوی و کروبی را محاکمه کرد چون هوادار دارند

کروبی و موسوی حق نشر عکس a
Image caption مهدی کروبی و میرحسین موسوی از بهمن ۸۹ در بازداشت خانگی هستند

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران ایران گفته است میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان حکومت در ایران را محاکمه نمی کنند، چون "آنها حریم و یک عده هوادار دارند که من نمی توانم اسم هواداران آنها را ببرم."

به گزارش خبرگزاری فارس، علی سعیدی روز یکشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۰ در جمع پیشکسوتان بسیجی گفت: "فتنه گران را می توان معرفی کرد ولی موسسان فتنه را نمی توان. برخی می گویند چرا موسوی و کروبی را محاکمه نمی کنند، دلیلش این است که آنها حریم و یک عده هوادار دارند که من نمی توانم اسم هواداران آنها را ببرم."

فتنه اصطلاحی است که مسئولان حکومتی ایران برای اشاره به اعتراضات به نتایج انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال ۸۸ به کار می برند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، نامزدهای معترض به نتایج انتخابات ۸۸ و از رهبران مخالفان حکومت ایران در دو سال و چند ماه اخیر، بعد از دعوت مردم به تظاهرات خیابانی در حمایت از قیام های ضد استبدادی مردم مصر و تونس در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند. مشاوران و نزدیکان این دو رهبر مخالفان می گویند که در این ۱۰ ماه اتهامی به آنها تفهیم نشده و روند دادرسی آنها آغاز نشده است.

آقای سعیدی همچنین گفته است عده ای بنیانگذار فتنه هستند که "معمولا ناپیدا، نامحسوس و ناشاخته اند... غیر از موسوی و کروبی، عناصر و بنیانگذاران اصلی و عوامل پشت پرده فتنه را یا نمی‌توان شناخت و یا به راحتی نمی توان معرفی کرد، چون حریم دارند و این فتنه را عجیب و سخت می کنند."

آقای سعیدی در بخش دیگری از این سخنرانی بدون اشاره به نام فرد مورد نظر خود گفت: "همین چند روز پیش مرد خاکستری گفته بود که 'من از این دو نفر تبری نمی‌جویم. اینها آدم‌های خوبی هستند'. خب حالا ببینید ما چند نفر عمامه به سر داریم که همچنان از عناصر بین الغی در فتنه حمایت می کنند."

'احتمال چالش های امنیتی در انتخابات'

آقای سعیدی همچنین درباره انتخابات مجلس نهم که قرار است اسفند ماه برگزار شود، با اشاره به کسانی که "در مقابل فتنه سکوت کردند یا به آن رضایت دادند"، گفت: "شما اگر نتوانستید به ندای علی زمان خود پاسخ دهید و پیشتاز مقابله با فتنه باشید، چرا توقع دارید در لیست انتخابات قرار بگیرد و نماینده جامعه باشید."

نماینده ولی فقیه در سپاه همچنین با اشاره به گفته های شهریور ماه آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی که هشدار داده بود انتخابات چالش امنیتی برای نظام است، گفت: "ممکن است بقایای فتنه بخواهند دست به فتنه گری بزنند و همچنین ممکن است بیگانگان بار دیگر از فرصت سوءاستفاده کنند و ضعف دستگاه های اجرایی و نظارتی ممکن است زمینه ساز وقوع این اتفاقات باشد."

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران نیز روز یکشنبه گفته است "دشمن با دستاویز قرار دادن انتخابات مجلس، قطعا به دنبال احیای آشوب‌ها و اعتراضات اجتماعی در ایران است و از مدت‌ها قبل برای این کار نقشه کشیده است."

مطالب مرتبط