علایی: نمی‌خواستم نظام شاهنشاهی را با نظام جمهوری اسلامی مقایسه کنم

حسین علایی حق نشر عکس no credit
Image caption آقای علایی نوشته که "قطعا مقایسه نظام ستم شاهی با نظام جمهوری اسلامی ایران قیاسی مع الفارق بوده و به هیچ وجه مورد نظر نویسنده مقاله نبوده است."

بعد از انتشار نامه اعتراض آمیز تعدادی از فرماندهان سپاه پاسداران علیه حسین علایی، رئیس پیشین ستاد مشترک سپاه، و تجمع گروهی مقابل منزل وی؛ آقای علایی در یاداشتی توضیح داده که هدفش مقایسه نظام شاهنشاهی با نظام جمهوری اسلامی نبوده است.

آقای علایی روز نوزدهم دی ماه مقاله ای در روزنامه اطلاعات نوشت که در آن "تیراندازی به تظاهر کنندگان"، "حصر کردن بعضی بزرگان در خانه های خود"، "متهم کردن مخالفان به اقدام علیه امنیت کشور" و "متهم کردن مردم معترض به اردو کشی و زورآزمایی خیابانی" از جمله اشتباهات محمدرضا شاه پهلوی عنوان شده که به سرنگونی وی انجامیده است.

اشارات ذکر شده در نامه آقای علایی، از سوی موافقان و مخالفان حکومت ایران، انتقادی غیر مستقیم به شیوه مقابله آیت الله خامنه ای با تظاهرات خیابانی معترضان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ تلقی شد، که هواداران رهبر ایران از آن با عنوان "فتنه" یاد می کنند.

آقای علایی توضیح داده که هدفش از نوشتن مقاله "۱۹ دی از نگاه دیگر" این بود که "رفتار استبدادی و دیکتاتوری رژیم ستم شاهی محمدرضا پهلوی در مقابل اعتراضات مسالمت آمیز مردم مسلمان ایران در روز نوزدهم دی ۱۳۵۶ و قیام های مردم پس از آن" را نشان دهد که به گفته وی در نهایت "منجر به سرنگونی آن پادشاهی در ۲۲ بهمن ۵۷ گردید."

با این مقدمه رئیس پیشین ستاد مشترک سپاه گفته که "قطعا مقایسه نظام ستم شاهی با نظام جمهوری اسلامی ایران قیاسی مع الفارق بوده و به هیچ وجه مورد نظر نویسنده مقاله نبوده است."

به گفته این فرمانده پیشین سپاه، "مخالفت با استبداد و دیکتاتوری، وابستگی رژیم شاه به آمریکا و فساد دستگاه سلطنت" از مهمترین ویژگی های انقلاب بوده که اکنون به عنوان الگویی موثر در "بیداری اسلامی و سرنگونی دیکتاتورهای کشورهای عربی" مورد استقبال قرار گرفته است.

آقای علایی نوشته که رسانه های داخلی با "ارائه برداشت های خاص خود فضای مناسبی را برای رسانه های خارجی فراهم کردند تا آنها هر چه می خواهند بگویند و از ظن خود به تفسیر و تحلیل این مقاله بپردازند."

پاسخ به فرماندهان سپاه

آقای علایی این یاداشت را خطاب به خوانندگان مقاله اش به خصوص"رزمندگان و فرماندهان" دوران جنگ هشت ساله با عراق نوشته و به نظر می رسد این نوشته پاسخی است به نامه اعتراضی ۱۲ فرمانده سابق و فعلی سپاه از مقاله وی در روزنامه اطلاعات.

آن نامه با امضای جعفر اسدی، علی فضلی، محمد کوثری، اسماعیل قاآنی، مرتضی قربانی، حسین همدانی، علی زاهدی، مرتضی صفاری، محمد حجازی، غلامرضا جعفری، غلامرضا جلالی و علی بنی لوحی منتشر شده بود.

امضا کنندگان نامه نوشته بودند که "این مقاله بر زخم کهنه اهانت به انقلاب اسلامی و رهبری الهی آن که شیوه همیشگی و عاجزانه دشمن زخم خورده بوده نمک پاشیده" و نویسنده مقاله را متهم کرده اند که " ناروا و بی‌پروا حق نمک خوردن را پاس نمی‌دارد و نمکدان شکسته است".

حق نشر عکس Fars
Image caption خبرگزاری فارس معترضان به حسین علایی را "عزاداران و رزمندگان دفاع مقدس" توصیف کرده بود

این نامه، همچنین با طرح این پرسش از آقای علایی که "چه‌کسی از بی‌انصافی‌هایی که در حق انقلاب اسلامی و رهبری فرزانه آن کردید، احساس خوشنودی می‌کند؟"، از وی خواسته بود که به راه فرماندهان کشته شده در زمان جنگ ایران و عراق وفادار بماند.

بعد از انتشار مقاله آقای علایی در روزنامه اطلاعات، تعدادی از سایت های مدافع رهبر و رئیس جمهوری ایران با انتشار مقالاتی شدیداللحن به انتقاد از آقای علایی پرداختند و گروهی نیز تحت عنوان "حامیان ولایت" با تجمع مقابل منزلش، علیه وی شعار دادند.

تجمع کنندگان به "همراهی حسین علایی با جریان فتنه" اعتراض کرده و شعارهایی همچون "سردار بی‌بصیرت، بصیرت بصیرت" و "علایی ننگت باد، شرمت باد" سر داده اند.

خبرگزاری فارس،که به سپاه پاسداران نزدیک است و گزارش تجمع روز شنبه ۲۴ دی مقابل منزل آقای علایی را منتشر کرده بود، در توضیح علت تجمع نوشته بود که "علایی که در ایام فتنه با این جریان همراهی می‌کرد، چندی پیش با درج مقاله‌ای توهین‌آمیز، نظام مقدس جمهوری اسلامی را با نظام منحوس پهلوی مقایسه و به آن تشبیه کرد."

آقای علایی در یاداشت خود توضیح داده که عمرش را "در راه مخالفت با استبداد و برپایی نظام مردمی جمهوری اسلامی و دفاع از انقلاب" سپری کرده و "همچنان بر این صراط مستقیم استوار خواهم بود و معتقدم پیشتیبانی از ولایت فقیه موجب می شود تا مملکت ما آسیبی نبیند."

مطالب مرتبط