روزنامه اطلاعات: مقاله سردار علایی بدون مطالعه چاپ شد

علایی حق نشر عکس Mehr
Image caption مقاله حسین علایی به هشداری برای عبرت آموزی از سرنوشت نظام سلطنتی تعبیر شده بود

روزنامه اطلاعات با انتشار اطلاعیه ای، از چاپ مقاله ای در این روزنامه که محتوای آن به انتقاد از برخورد حکومت با منتقدان تعبیر شده عذرخواهی کرده و آن را ناشی از قصور مسئولان روزنامه دانسته است.

روزنامه اطلاعات با انتشار متنی در صفحه داخلی شماره سه شنبه، ۲۷ دی (۱۷ ژانویه) نوشته است که "نظر به اینکه این مقاله بازتاب های متفاوتی در جامعه به همراه داشت و احساسات برخی دوستان را جریحه دار کرد" توضیح درباره این مقاله را ضروری دانسته است.

اشاره این روزنامه به انتشار مقاله ای با عنوان "قیام ۱۹ دی از نگاهی دیگر" به قلم حسین علایی، رئیس پیشین ستاد مشترک سپاه پاسداران است که به مناسبت سالگرد تظاهرات ۱۹ دی ۱۳۵۶ علیه چاپ مقاله ای علیه آیت الله خمینی در همین روزنامه منتشر شد.

آقای علایی با یادآوری اینکه انتشار مقاله "ارتجاع سرخ و سیاه" در روزنامه اطلاعات سی و چهار سال پیش زمینه ساز بروز انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران شد، به بررسی اشتباهات سیاسی شاه پرداخت که، به نظر او، باعث سقوط حکومت او شد.

اگرچه در این مقاله اشاره ای به شرایط کنونی جمهوری اسلامی نمی شود، اما فهرست سئوالاتی که، به گفته آقای علایی، احتمالا برای شاه در دوران تبعید مطرح شده بود، هم از نظر برخی از منتقدان حکومت جمهوری اسلامی و هم شماری از هواداران آن، به اشاره ای تلویحی به سیاست های فعلی رهبر جمهوری اسلامی تعبیر شد.

انتشار این مقاله واکنش های متعددی را از سوی هر دو گروه به دنبال آورد و در حالیکه مخالفان حکومت کنونی، آن را نشانه انتقاد یکی از شخصیت های مهم نظامی از آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی دانستند، اشخاص و رسانه های حکومتی این مقاله را مورد انتقاد شدید قرار دادند.

به گفته آنان، مقایسه رویکرد آیت الله خامنه ای در قبال مخالفان با برخورد شاه با حرکت اعتراضی مردم در سال ۱۳۵۷، نادرست و اقدامی در راستای حمایت از مخالفان جمهوری اسلامی بوده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روزنامه اطلاعات انتشار مقاله را ناشی از قصور مسئولان روزنامه دانسته و از طرفداران حکومت پوزش خواسته است

در روزهای اخیر، تظاهراتی نیز علیه آقای علایی برگزار شده و از جمله گروهی از معترضان به این مقاله، با تجمع در محل اقامت وی، شعارهایی علیه او سر دادند.

با ادامه جنجال بر سر انتشار این مقاله، سردار علایی خود نیز با انتشار مطلبی در سایت تابناک که روزنامه اطلاعات در شماره روز یکشنبه خود آن را نقل کرد، مقایسه سیاست رهبر جمهوری اسلامی با برخورد شاه با مخالفان در سال ۱۳۵۶ را تکذیب کرد.

روزنامه اطلاعات، در توضیح روز سه شنبه خود، چاپ این مقاله را ناشی از قصور مسئولان روزنامه در بررسی آن قلمداد کرده است.

به نوشته اطلاعات، "مقاله سردار حسین علایی، مانند دفعات گذشته و مقالات قبل ایشان، به صورت ایمیل به روزنامه ارسال شده بود و نظر به سوابق درخشان نامبرده در انقلاب و دفاع مقدس و حضور در پست ها و مصادر رده بالای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیز عنوان مقاله و موضوع آن (قیام مردم قم در روز ۱۹ دی)، در ذهن مسئولان روزنامه، مثل همیشه، کمترین تردیدی در محتوای مقالات ایشان .. برانگیخته نشد."

قصور مسئولان روزنامه اطلاعات

حق نشر عکس a
Image caption علایی از فرماندهان شناخته شده سپاه پاسداران در طول جنگ با عراق و پس از آن است

در توضیح روزنامه اطلاعات آمده است که با توجه به اینکه در مطالبی که سردار علایی پیشتر منتشر کرده بود "سابقه سوئی نبود" و از آنجا که این روزنامه در نظر داشت تا به مناسبت سالگرد ۱۹ دی، مطلبی منتشر کرده باشد، "مقاله مزبور بدون مطالعه مطالبش و به تصور اینکه تمام جملاتش در تجلیل از قیام ۱۹ دی است، مستقیما به چاپ سپرده شد."

اطلاعات گفته است که انتشار مقاله باعث شد تا "رسانه های بیگانه و گروه های ضد انقلاب" این موضوع را مطرح کنند که بعضی از بخش های مقاله، "معنای منفی و ابهام آمیز یا دوپهلویی" داشته و باعث گلایه و اعتراض برخی از طرفداران حکومت شد.

این روزنامه با یادآوری اینکه نویسنده مقاله با انتشار بیانیه ای در شماره روز یکشنبه روزنامه اطلاعات، توضیحاتی ارائه داد "تا هرگونه شبهه و سوء استفاده از مقاله مزبور را برطرف کند" انتشار این مقاله را ناشی از اشتباه مسئولان روزنامه دانسته است.

اطلاعات نوشته است: "طبیعی است که روزنامه اطلاعات هم مثل روزنامه ها و رسانه های دیگر عاری از خطا نبوده و نیست ولی به نظر ما، سوابق روزنامه اطلاعات نشان داده است که آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی و منافع ملی را که رهبر معظم انقلاب اسلامی منادی و مدافع قاطع آنند، بر هر چیز دیگر مقدم می داند و هرگز با جریان های معاند داخلی و خارجی همراهی نداشته و ندارد."

حق نشر عکس Fars
Image caption گروهی از طرفداران حکومت با تجمع در مقابل محل سکونت حسین علایی علیه او تظاهرات کردند

روزنامه اطلاعات گفته است که برداشت های "ضد نظام" از این مقاله مورد قبول این روزنامه نیست و از طرفداران حکومت که با مطالعه این مقاله "حقیقتا دچار رنجش و نگرانی و شبهه شده اند" پوزش خواسته است.

این روزنامه تاکید کرده است که براساس این تجربه، از این پس صرفا به دلیل اینکه نویسنده مقاله ای از مقامات و طرفداران شناخته شده حکومت و موضوع مطلب، در دفاع از نظام حکومتی است، "در چاپ مطلب ارسال شده شتابرده و خطاکارانه عمل نکند."

روز گذشته، گزارش شد که هیات نظارت بر مطبوعات به دلیل انتشار مقاله "۱۹ دی از نگاه دیگر" به روزنامه اطلاعات و همچنین سایت خبر آنلاین، که این مقاله را بازچاپ کرده بود، تذکر داده است.

روزنامه اطلاعات از نشریات قدیمی ایران است که حدود هشتاد و پنج سال پیش تاسیس شد و پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، همراه با روزنامه کیهان در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت.

موسسه اطلاعات، که روزنامه اطلاعات یکی از انتشارات آن است، مستقیما زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی قرار دارد و محمود دعایی به عنوان نماینده ولی فقیه، سرپرست آن است.

مطالب مرتبط