پروانه پخش 'پرس‌تی‌وی' در بریتانیا لغو شد

حق نشر عکس press tv
Image caption شرکت پرس تی وی لیمیتد یک شرکت بریتانیایی است و در لندن به ثبت رسیده است

آفکام، نهاد ناظر بر رسانه های در بریتانیا، اعلام کرده است که شبکه تلویزیونی 'پرس تی وی' مجوز پخش برنامه از بریتانیا را از دست داده است.

آفکام روز جمعه (۲۰ ژانویه) گفت که نتوانسته متقاعد شود که پرس تی وی بر برنامه هایی که پخش می کند، کنترل کامل دارد.

حمید عمادی، مدیر تحریریه پرس تی وی در بیانیه ای که در اختیار بی بی سی قرار گرفته، گفته است: "از آفکام پرسیدیم اگر پرس تی وی بر برنامه هایش کنترل ندارد، چرا جریمه شده است و اگر کنترل دارد، چرا مجوز آن لغو شده است؟"

پرس تی وی همچنین در واکنش به این اقدام آفکام گفته است که "بعد از پوشش تلویزیونی سرکوب تظاهرات اعتراض آمیز به برنامه های ریاضتی دولت بریتانیا در لندن و شهرهای دیگر در ماه اوت، میزان فشار آفکام بر این شبکه تلویزیونی نیز افزایش یافت."

پرس تی وی از ماه مه سال گذشته (حدود ۹ ماه پیش) تا کنون، به دلیل شکایت مازیار بهاری، خبرنگار هفته نامه نیوزویک از این شبکه تلویزیونی، در معرض تهدید قطع برنامه هایش قرار داشت.

تلویزیون پرس تی وی پیشتر هم به دلیل پخش مصاحبه این تلویزیون با آقای بهاری در دروانی که او در ایران در بازداشت به سر می برد، و شکایت او از این اقدام، از طرف آفکام محکوم به پرداخت ۱۰۰ هزار پوند شده بود.

مازیار بهاری خبرنگار مجله نیوزویک که به دنبال حوادث پس از انتخابات ایران بازداشت و مجبور به "اعتراف" تلویزیونی شد، پس از آزادی و بازگشت به بریتانیا از شبکه پرس تی وی بدلیل فرستادن خبرنگاری به زندان اوین برای "مصاحبه" با او شکایت کرد.

روز جمعه مشخص شد که پرس تی وی جریمه نقدی ای را که آفکام برای این شبکه تلویزیونی تعیین کرده بود، نپرداخته است و تاریخ پرداخت هم به سر آمده است.

آفکام، در بیانیه ای که به منظور اعلام خبر لغو پروانه کار پرس تی وی منتشر کرده، گفته است که این نهاد به این نتیجه رسیده است که تصمیم گیری در مورد برنامه های پرس تی وی و نظارت بر این برنامه ها در ایران انجام می گرفته و نه در بریتانیا که صادر کننده پروانه کار این تلویزیون است.

آفکام در بیانیه‌اش نوشته است که لغو مجوز، از امروز، جمعه ۲۰ ژانویه، به اجرا گذاشته می شود. شرکت 'پرس تی وی لیمیتد' یک شرکت بریتانیایی است و در لندن به ثبت رسیده است.

آفکام در ماه نوامبر سال گذشته با فرستادن نامه ای به پرس تی وی، دو راه حل پیش پای مسئولان این شبکه تلویزیونی قرار داد. راه حل اول سپردن مسئولیت نظارت بر محتوای برنامه ها به لندن، و راه حل دوم انتقال پروانه پخش به تهران بود.

حق نشر عکس q
Image caption جورج گالووی، نماینده پیشین پارلمان بریتانیا، یکی از سرشناس‌ترین مجریان تلویزیون پرس تی وی است

آفکام می گوید مسئولان پرس تی وی پاسخی به این نامه ندادند و هیچ یک از دو پیشنهاد را نیز به کار نگرفتند.

آفکام، با شرکت بی اسکای بی، از شرکت‌های عمده پخش برنامه های ماهواره ای در بریتانیا که پخش کننده برنامه های پرس تی وی است، تماس گرفته و به این شرکت گفته است که پخش این برنامه ها را متوقف کند.

استعفا به دلیل اعتراض

جورج گالووی، نماینده پیشین پارلمان بریتانیا، یکی از سرشناس ترین مجریان برنامه های این شبکه تلویزیونی است. آقای گالووی در گذشته به دلیل نظرات ضد اسرائیلی خود در یکی از برنامه‌هایش در پرس تی وی، از طرف آفکام مورد انتقاد قرار گرفته بود.

آقای گالووی در واکنش به لغو مجوز پرس تی وی گفت: اقدام آفکام، دلایل حقوقی ندارد. تعداد مخاطبان پرس تی وی روز به روز افزایش می‌یابد. دلیل لغو مجوز پرس تی وی، نحوه پوشش وقایعی مانند آنچه در بحرین و عربستان می گذرد، و نیز پوشش خبری "جنایات اسرائیل علیه فلسطینی ها" است.

او در مورد میزان کنترل دفتر پرس تی وی در لندن بر برنامه های این شبکه گفت: "شبکه های تلویزیونی فرانس ۲۴ و راشا تودی (شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان متعلق به دولت روسیه) نیز در بریتانیا به همین شکل فعالیت می‌کنند."

یکی دیگر از مجریان برنامه های پرس تی وی، ایوان ریدلی، گزارشگر پیشین هفته نامه ساندی اکسپرس، چاپ لندن است که در سال ۲۰۰۱ توسط طالبان در افغانستان ربوده شد - او چند سال بعد به دین اسلام گروید.

در تیر ماه سال ۱۳۸۸، نیک فراری، یکی دیگر از مجریان برنامه های پرس تی وی، در اعتراض به "بی‌طرف نبودن" پرس تی وی در گزارش ماجرای انتخابات ریاست جمهوری ایران از این شبکه استعفا داد.

نیک فراری، مجری یکی از برنامه صبحگاهی رادیو ال بی سی لندن، در مصاحبه ای گفته بود که نحوه گزارش پرس تی وی تا زمان انتخابات "نسبتا منصفانه" بود اما پس از آن تغییر کرد.

مطالب مرتبط