وزیر دفاع آمریکا: باید فشار تحریم‌ها بر ایران حفظ شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption "فشار بسیار قابل توجهی بر ایران وارد می‌شود تا این کشور منزوی بماند"

وزیر دفاع آمریکا گفته است که باید تمام کشورهای دنیا در کنار هم از تحریم‌های شدیدتر علیه ایران حمایت کنند تا این کشور وادار شود برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند.

لئون پانه‌تا روز جمعه، سوم فوریه (۱۴ بهمن)، تحریم‌ها علیه ایران را اقدامات بسیار سخت سیاسی و اقتصادی خواند و گفت: "فشار بسیار قابل توجهی بر ایران وارد می‌شود تا این کشور منزوی بماند."

او که برای بازدید از یک پایگاه هوایی آمریکا به آلمان رفته است، در پاسخ به سوال یکی از نظامیان این پایگاه تاکید کرد: "باید چنین فشارهایی را بر ایران ادامه دهیم."

او گفت: "به نظر ما، در شرایط کنونی مهم‌ترین مساله این است که جامعه جهانی را برای حفظ این فشار بر ایران، متحد و در کنار هم نگه داریم تا ایران قانع شود که نباید دست به توسعه تسلیحات هسته‌ای بزند."

او اضافه کرده است که اگر ایران چنین موضوعی را نپذیرد، "ما تمام گزینه‌ها را روی میز داریم."

این اظهارات لئون پانه‌تا در شرایطی مطرح شده است که روز پنجشنبه، دوم فوریه (۱۳ بهمن)، روزنامه واشنگتن‌پست در مقاله‌ای نوشت که آقای پانه‌تا از زیاد بودن احتمال حمله اسرائیل به ایران در بهار آینده خبر داده است.

با این حال، آقای پانه‌تا در دیدار با نظامیان پایگاه هوایی آمریکا حاضر نشد این گزارش را رد یا تایید کند و گفت که در این باره اظهارنظر نمی‌کند.

واشنگتن‌پست نوشته بود که اسرائیل معتقد است ایران تا چند ماه آینده وارد "دوره مصونیت" خواهد شد و به اندازه کافی اورانیوم غنی‌شده در مراکز زیرزمینی خواهد داشت که بتواند به سرعت بمب اتم بسازد و تنها راه جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای، حمله آمریکا به این کشور خواهد بود.

در عین حال، روز پنجشنبه، ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، از تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران استقبال کرده و گفته بود که در شرایط کنونی "درک بین‌المللی گسترده‌ای وجود دارد مبنی بر این که اگر هدف اصلی، یعنی توقف برنامه هسته‌ای نظامی ایران با تحریم‌ها محقق نشود، لازم خواهد بود که انجام اقدامات دیگری هم مورد بررسی قرار گیرد."

فشارها بر ایران بر سر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور از زمان انتشار آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه نوامبر گذشته افزایش یافته است.

در این گزارش آمده بود که ایران به اقداماتی برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای آغاز کرده است.

مقامات رسمی ایران این گزارش را رد کرده‌اند.

با این حال، در هفته‌های اخیر و در راستای افزایش فشارها بر ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های شدیدتری را علیه این کشور اعمال کرده‌اند.

مطالب مرتبط