رد پاکسازی هسته ای در پارچین به وسیله ایران

حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته آقای مهمان پرست فعالیت های صورت گرفته در پارچین، فعالیت های متعارف نظامی است

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گزارش های منتشر شده درباره عملیات پاکسازی هسته ای در مجتمع صنایع نظامی پارچین را رد کرده است.

به گفته آقای مهمان پرست، مجتمع پارچین محل انجام :"فعالیت های متعارف نظامی" است. او گزارش های مربوط به فعالیت های پاکسازی هسته ای در آن را "فضاسازی تبلیغاتی" نامید.

این در حالی است که یک کارشناس ارشد بین المللی از شناسایی محل احتمالی انجام فعالیت های هسته ای در مجتمع پارچین خبر داده است.

مجتمع پارچین در جنوب شرقی تهران قرار دارد و بازرسان بین المللی به رغم مخالفت مقام های ایرانی خواهان بازرسی از آن هستند.

آنها خواهان بررسی امکان انجام فعالیت های هسته ای احتمالی در این مجتمع هستند.

ایران دو بار در ماه های ژانویه و فوریه با این درخواست بازرسان بین المللی مخالفت کرد.

به گفته یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، شواهدی درباره وجود بعضی فعالیت های هسته ای در پارچین وجود دارد.

تصاویر ماهواره ای که هفته پیش منتشر شد، بیانگر حضور ادوات سنگین خاک برداری و کامیون های حمل خاک بود.

به گفته دیپلمات های غربی ایران ممکن است در پی از بردن آثار مربوط به فعالیت های هسته ای باشد.

آقای مهمان پرست با رد این گزارش ها گفت اگر در منطقه‌ای فعالیت هسته‌ای انجام شود، آثار آن قابل پاک شدن نیست.

بازرسان بین المللی در سال ۲۰۰۵ از بخشی از مجتمع پارچین بازدید کردند و به اثری از انجام فعالیت های هسته ای برخورد نکردند.

همزمان، دیوید آلبرایت، بنیانگذار موسسه علوم و امنیت بین المللی با اشاره به تصاویر ماهواره ای منتشر شده از مجتمع پارچین از شناسایی محل احتمالی انجام فعالیت های هسته ای در آن خبر داد.

به گفته آقای آلبرایت که از بازرسان هسته ای سازمان ملل متحد در عراق بوده است، تصاویر ماهواره ای بیانگر وجود یک ساختمان محصور در منطقه ای دور افتاده با فاصله چهار کیلومتر از مجتمع پارچین است.

بر این اساس، این ساختمان با مشخصات ذکر شده در گزارش نوامبر ۲۰۱۱ آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره جنبه نظامی برنامه هسته ای ایران مطابقت دارد.

مطالب مرتبط