احمدی‌نژاد: فردوسی مکتب پیامبر اسلام را نجات داد

آقای احمدی نژاد  در سفرش به دوشنبه، خانه فرهنگ ایران در تاجیکستان را افتتاح کرد
توضیح تصویر،

آقای احمدی نژاد در سفرش به دوشنبه، خانه فرهنگ ایران در تاجیکستان را افتتاح کرد

محمود احمدی‌نژاد در جمع ایرانیان مقیم تاجیکستان از کوروش، پادشاه هخامنشی تجلیل کرد و گفت که فردوسی، شاعر ایرانی، "مکتب پیامبر اسلام را نجات داده است".

آقای احمدی نژاد شامگاه روز شنبه ۵ فروردین، ۲۵ مارس، در خانه فرهنگ ایرانیان در شهر دوشنبه، طی سخنانی شاهنامه فردوسی را "توحید نامه" خواند.

او گفت که ملت ایران پس از پذیرش اسلام مشاهده کردند که امویان و عباسیان "که بویی از راه و مرام پیامبر" نبرده بودند، بر ملت ایران حاکم شده و "شخصیت ملت را تحقیر و استعدادهایشان را لگد مال کردند" و در این شرایط این فردوسی بود که هویت موحد، عدالت خواه، آزادی طلب و انسانی ملت ایران را مجددا احیا کرد.

به گفته آقای احمدی نژاد: "فردوسی مکتب پیامبر گرامی اسلام را نجات داده و بار حقیقی این مکتب را از دوش نااهلان برداشته و بر دوش ملت ایران گذاشت و این ملت نیز الحق به خوبی از عهده ایفای این مسئولیت برآمد."

او همچنین کوروش، پادشاه هخامنشی را "جوان ایرانی عدالت طلب و آزادی خواه" معرفی کرد و به سخنان خود در جلسه‌ای که نزدیک به دو سال پیش به مناسبت رونمایی از منشور کوروش در ایران برگزار شده بود اشاره کرد و گفت: "البته برخی‌ها هم از این سخنان من ناراحت شدند."

سپتامبر دو سال قبل، آقای احمدی نژاد در مراسم رونمایی منشور کوروش در تهران، ضمن تجلیل از کوروش از او به عنوان شاه جهان یاد کرد.

اظهارات آقای احمدی نژاد در آن زمان با واکنش‌ها و انتقادهای تندی به ویژه از سوی گروه‌های اصول‌گرا رو به رو شد.

اکنون آقای احمدی نژاد می گوید که در آن جلسه از دو گروه نام برده که از قدرتمند شدن ایران، می‌ترسند: "یک دسته قلدرهایی که می‌خواهند بر جهان حاکم شوند و شخصیت و فرهنگ و داشته‌های ملت را چپاول کنند" و یک دسته هم "آدم‌های حقیر و کوچکی هستند که می‌خواهند همواره به عنوان پیشقراول ملت ایران نقش آفرینی کنند".

او افزود که این گروه دوم "به ویژه در دویست سال اخیر تلاش کرده‌اند ملت ایران را کوچک نگه دارند تا بتوانند خود را بر آنها حاکم کنند."

سومین "جشن جهانی نوروز"، امروز یکشنبه ۶ فروردین (۲۵ مارس) با شرکت روسای جمهور کشورهای ایران، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان در شهر دوشنبه برگزار شد.

آقای احمدی نژاد به همراه علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه، حمید بقایی معاون اجرایی، اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر و مجتبی ثمره هاشمی، دستیار ارشد خود و حسن موسوی رئیس سازمان میراث فرهنگی، روز شنبه ۵ فروردین وارد دوشنبه شد.

قرار است چهارمین و پنجمین جشن جهانی نوروز در کشورهای ترکمنستان و افغانستان برگزار شود.