جنگل ابر تا پایان بهار 'منطقه حفاظت شده می‌شود'

جنگل ابر

منبع تصویر، mehr

توضیح تصویر،

جنگل ابر باقی مانده جنگل‌های هیرکانی است

جنگل ابر، جنگل به جای مانده از جنگلهای هیرکانی مربوط به دوران سوم زمین شناسی در استان سمنان در ایران قرار است تا پایان بهار امسال به عنوان مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست اعلام می‌شود.

اصغر محمدی فاضل، معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست ایران با اعلام این خبر به خبرگزاری مهر گفت: "در حال حاضر سازمان محیط زیست مراحل حقوقی و قانونی را برای این منظور انجام داده و دستورالعملی با امضای رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر توسعه مناطق حفاظت شده به ویژه در مناطقی که شرایط خاص طبیعی دارند، برای بررسی به شورای عالی محیط زیست ارائه شده است."

آقای فاضل در خصوص منتفی شدن پروژه جاده سازی در این منطقه گفت: "قطعاً با اعلام این منطقه به عنوان منطقه حفاظت شده سازمان محیط زیست، ضریب حفاظتی در آن افزایش می یابد."

او تأکید کرد که هیچ مجوزی برای تعریض جاده یا تخریب محیط طبیعی این منطقه صادر نشده است.

این مقام سازمان محیط زیست تاکید کرد: " بدون قرار دادن نام جنگل ابر در فهرست مناطق حفاظت شده نیز هرگونه عملیاتی که منجر به تخریب این منطقه بکر شود غیر قانونی است و پیگرد قانونی دارد."

چندسال پیش عملیات راهسازی و تعریض جاده میان گذر جنگل ابر در حالی آغاز شد که مسئولان سازمان محیط زیست با انتقاد از این عمل عنوان کردندکه هیچ مجوزی برای این بهره برداری نداده است.

در همان زمان پیمان یوسفی آذر، مدیر کل سابق دفتر جنگل‌های خارج از شمال ایران گفته بود که این جنگل با عبور این جاده ۱۷ کیلومتری نابود خواهد شد و با تخریب جنگل فرسایش خاک در این منطقه شدت می‌گیرد.

هرچند برخی از نمایندگان مجلس از جمله کاظم شاهرودی در واکنش به این مخالفت‌ها اعلام کردند که "ساخت این جاده ۲۰ سال پشتوانه مطالعاتی دارد و در دولت آقای احمدی نژاد نیز چهار مصوبه داشته و بنابراین ساخت آن به نفع مردم است."

جنگل ابر از سه جهت دارای اهمیت است، نخست آنکه قسمتی از جنگل‌های قدیمی هیرکانی است، دوم اینکه این منطقه مرز بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی است. اهمیت دیگر این جنگل آن است که در این محوطه دو منطقه کم ارتفاع و بلند در کنار هم قرار گرفته به طوریکه درختان این جنگل اغلب در ابر فرورفته است.

در جنگل ابر حدود ۸۰ گونه گیاهان چوبی به همراه گونه‌های گیاهی بسیار نادری مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، نمدار وجود دارد.

این جنگل ۳۵ هزار هکتار وسعت دارد و در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی شاهرود واقع شده است.