بخش صدور ویزای سفارت کانادا در تهران تعطیل شد

حق نشر عکس b
Image caption گفته شده این اقدام سفارت کانادا هزاران ایرانی را که خواستار سفر به این کشور هستند، با مشکل مواجه خواهد کرد

سفارت کانادا در تهران امروز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه (۳۰ آوریل) اعلام کرده که بخش صدور ویزای این سفارتخانه به منظور کاهش هزینه ها تعطیل شده است.

این سفارتخانه با انتشار بیانیه ای اعلام کرده که خدمات مربوط به صدور ویزا برای ایرانیان به شهر آنکارا در ترکیه منتقل شده است.

به هنگام تماس با این سفارتخانه گفته می شود که بخش ویزای این سفارتخانه بسته شده و دیگر درخواست صدور ویزا در این سفارتخانه پذیرفته نمی شود.

این نگرانی مطرح شده است که این اقدام سفارت کانادا برای هزاران ایرانی که درخواست ویزا از این سفارتخانه را دارند دردسرساز شود.

اما کسری نجاتی، سخنگوی وزارت مهاجرت کانادا به بی‌بی‌سی فارسی گفت که با این کار، روند بررسی درخواست ویزای ایرانیان با استفاده از سیستمی سراسری سریع تر از گذشته می شود.

آقای نجاتی گفت که اکثر ایرانیان متقاضی ویزای کانادا نیاز به سفر به ترکیه نخواهند داشت و می توانند مدارک خود را با پست به آنکارا بفرستند و نتیجه را با پست دریافت کنند.

به گفته آقای نجاتی، دفتر بررسی درخواست های ویزای کانادا در آنکارا یکی از دفاتر بزرگی است که برای این منظور دایر شده و درخواست های ویزا از اروپای شرقی هم در این دفتر بررسی می شود.

در بیانیه سفارتخانه در تهران اعلام شده بود که تصمیم به بسته شدن بخش صدور ویزا توسط اداره مهاجرت و شهروندی کانادا گرفته شده است.

بر اساس این بیانیه، این بخش به طور مرتب در تلاش است که شیوه هایی را برای انجام خدمات "موثرتر و با کیفیت بهتر" پیدا کند.

در بخش دیگری از این بیانیه گفته شده که چنین تصمیم گیری هایی که بر فعالیت های بخش صدور ویزا در سفارت کانادا در تهران تاثیر خواهد گذاشت "امری غیرمعمول" نیست و سیستم کامیپوتری جدید مورد استفاده در سفارتخانه ها به کارکنان صدور ویزا در سراسر جهان این فرصت را می دهد که در این مورد با هم همکاری داشته باشند.

بر اساس سرشماری رسمی سال ۲۰۰۶ میلادی، بیش از ۱۲۰ هزار ایرانی در کانادا زندگی می کنند، که هر ساله هزاران نفر از وابستگان آنها در ایران برای دیدار آنها به کانادا سفر می کنند.