اتهامات متقابل سران قوای سه گانه ایران بر سر پرونده های مفاسد مالی

سران سه قوه حق نشر عکس icana
Image caption سران سه قوه در سخنان امروز خود به بیان اتهامات مختلف علیه کسانی پرداخته اند که اسامیشان را ذکر نکرده اند

در پاسخ به اظهارات محمود احمدی نژاد در مورد "برخورد سیاسی" با پرونده اختلاس "سه هزار میلیارد تومانی"، صادق لاریجانی با انتقاد از افرادی که پرونده را سیاسی می دانند گفت: "کسی که این فساد را کوچک عنوان کند سرش را زیر برف کرده است".

رئیس قوه قضائیه ایران یکشنبه ۱۰ اردیبهشت (۲۹ آوریل) با اشاره به "یک ارتباط اختاپوسی که با بده – بستان‌ها مشکلات را در هر کجا حتی در دستگاه قضا حل می کند"، از "پاتوقی در یک رستوران" سخن گفت که محل "زد و بند" بعضی از مسئولان است.

این اظهارات، به دنبال سخنرانی محمود احمدی نژاد در "چهارمین اجلاس ارتقای سلامت اداری" بیان شد که در بخشی از آن، با انتقاد از نحوه برخورد با اختلاس بانکی اخیر گفته بود: "بانکی که در آن تخلف صورت گرفت الان در حاشیه است".

اشاره آقای احمدی نژاد، ظاهرا به بانک صادرات است که مقام های دولتی رئیس آن محمد جهرمی، معاون سابق شورای نگهبان، را از دست اندرکاران پرونده فساد بانکی می دانند و نسبت به زندانی نبودن او معترض هستند.

صادق لاریجانی در پاسخ به انتقادات امروز محمود احمدی نژاد گفت مسئول بانکی وجود ندارد که "متهم باشد ولی احضار نشده باشد."

وی افزود: "مقام معظم رهبری، هم در سخنرانی‌ها و هم در دیدارهای خصوصی به بنده گفته اند در این پرونده پیگیری قاطعیت داشته باشید و تا هر کجا که رفت ادامه دهید."

"متهمی که مورد رافت اسلامی قرار گرفته"

صادق لاریجانی در در ادامه بدون توضیح بیشتر، با اشاره به "متهم پرونده ای که توسط قوه قضائیه مورد رافت اسلامی قرار گرفته" پرسید: "چه دلیلی دارد بعد از آزادی آن شخص پست ها و حکم‌های قارچ گونه صادر شود؟"

رئیس قوه قضائیه از مسئولان کشور خواست تا "برای رضای خدا از بده – بستان ها بیرون بیایید" و افزود: "گاهی دستگاه قضا به مصالح کشور برخی پرونده‌ها را فعلا پیگیری نمی‌کند، ولی این دلیل نمی شود این شخص را در منصبی بگمارند."

این در حالی است که علی لاریجانی رئیس مجلس ایران نیز، در سخنرانی جداگانه ای در اجلاس ارتقای سلامت اداری، با اشاره به "یکی از افرادی که مناقشات هم اطرافش زیاد است" گفت که این شخص "نقل زبانش این است که قانون چند من است؟"

رئیس مجلس هشتم بدون توضیح بیشتر افزود: "این فرد به درد مدیریت نمی خورد. باید فاتحه او را خواند. باید او را در میدان تره بار ببندند تا با باسکول کار کند وقتی متوجه این موضوع نیست."

علی لاریجانی در مورد پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی هم تاکید کرد: "اینکه چند وزارتخانه و سیستم بانکی در این پرونده درگیر هستند، این خود فسار گسترده ای است و حتما انتظار است قوه قضائیه برخورد قاطع داشته باشد تا کسی هوس این کارها را در کشور نکند."

پیش از سخنرانی رئیس قوه مقننه، محمود احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه "مجلس نباید پای خود را فرا‌تر از قانون بگذارد" گفت که بعضی نمایندگان مجلس "پیمانکاران" را تهدید می کنند که در صورت تن ندادن به خواسته های آنها "وزیر را استیضاح می کنند".

آقای احمدی‌نژاد همچنین با انتقاد از برخی رد صلاحیت‌های انتخاباتی از سوی شورای نگهبان پرسید: "به چه حقی افراد به خاطر موردی که در قانون قید نشده رد صلاحیت می‌شوند؟"

اتهام علیه مقام های ارشد اجرایی

همزمان با این سخنان و در جریان برگزاری هشتمین جلسه رسیدگی به به اتهامات پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، نماینده دادستان اعلام کرد که پرونده وزیر سابق راه (حمید بهبهانی) و تعدادی از مدیران سابق این وزارتخانه در دادگاه مفتوح است.

در این جلسه، یکی از متهمان در دفاعیات خود به جلسه ای مشترک با یک مقام دولتی و متهم ردیف اول پرونده اشاره کرد و گفت: "این مقام دولتی تازه از سفر استانی بازگشته بود و در تمام جلسه خوابید... ۲۰ روز بعد نیز جلسه ای در نهاد ریاست جمهوری داشتیم که ادامه جلسه اول بود."

خبرگزاری مهر این مقام دولتی را "لیدر جریان انحرافی" معرفی کرده که لقبی است که برای اشاره به اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر محمود احمدی نژاد مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالب مرتبط