پرویز شهریاری، ریاضی‎دان، مترجم و روزنامه‌نگار ایرانی درگذشت

حق نشر عکس Isna
Image caption پرویز شهریاری (۱۳۹۱-۱۳۰۵)

پرویز شهریاری، فعال سابق سیاسی، ریاضی‌دان، مترجم و روزنامه نگار ایرانی صبح روز جمعه ۲۲ اردیبهشت در تهران در گذشت.

او که هنگام مرگ ۸۶ سال داشت بر اثر سکته قلبی در بیمارستان جم تهران درگذشت.

پرویز شهریاری در خانواده ای زرتشتی در سال ۱۳۰۵ در کرمان به دنیا آمد و تحصیلات خود را تا سال آخر دبیرستان در همین شهر گذارند و برای گرفتن دیپلم و ادامه تحصیل راهی تهران شد و در پایتخت در رشته ریاضی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد.

او هنگام تحصیل در دانشگاه، در دبیرستان های و آموزشگاه های مختلف ریاضی تدریس می کرد و هم‌زمان به روزنامه نگاری نیز می پرداخت.

نوشتن برای روزنامه قیام ایران، سردبیری هفته‌نامه وهومن و انتشار ماهنامه اندیشه ما از جمله فعالیت های مطبوعاتی او تا پیش از فارغ التحصیل شدن بود.

پرویز شهریاری از همان بدو ورود به تهران با توجه به تمایلات مارکسیستی خود با چهره های چپگرا در اتباط بود و نهایتا در سال ۱۳۲۴ به عضویت حزب توده درآمد.

او در سال ۱۳۲۸ برای نخستین بار دستگیر شد. دستگیری های مجدد در سالهای بعد باعث شد که تحصیلات عالی او بیش از اندازه معمول زمان ببرد.

حق نشر عکس S
Image caption پرویز شهریاری علاوه بر تدریس در دانشگاه های مختلف، ده ها جلد کتاب در زمینه ریاضی نوشت و ترجمه کرد

شهریاری نهایتا در سال ۱۳۳۲ همزمان از دانشکده فنی دانشگاه تهران و دانش‌سرای تهران فارغ التحصیل شد.

او در سال های پیش از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ بارها دستگیر شد و پس از انقلاب نیز در سال ۱۳۶۲ دستگیر شد و یک سال را در زندان به سر برد.

شهریاری علاوه بر تدریس در دانشگاه های مختلف، ده ها جلد کتاب در زمینه ریاضی نوشت و ترجمه کرد.

بسیاری از کتاب های درسی ریاضی که سال ها در سطوح مختلف آموزشی تدریس می شد، با همکاری پرویز شهریاری تالیف شده است.

او برای همه رده های سنی در زمینه آموزشی و ریاضی کتاب تالیف کرده است؛ از جمله "سرگرمی های ریاضی" که از محبوب ترین کتاب های علمی در میان نوجوانان محسوب می شد.

کمک به پایه گذاری چند موسسه انتشاراتی مانند خوارزمی و توکا، تاسیس دو دبیرستان، سردبیری و راه اندازی چند نشریه علمی و فرهنگی و تاسیس بنیاد پرویز شهریاری در سال ۱۳۸۴ از دیگر فعالیت های علمی و فرهنگی این ریاضی‌دان ایرانی بود.

مراسم خاکسپاری پرویز شهریاری، بعد از ظهر روز جمعه در آرامگاه زرتشتیان در تهران برگزار خواهد شد.