آیت الله مکارم شیرازی: اهانت به امامان معصوم موجب ارتداد است

مکارم شیرازی حق نشر عکس makarem.ir
Image caption آقای مکارم شیرازی گفت که هر مسلمانی به امامان شیعه توهنی کند، مرتد است

به گزارش خبرگزاری های ایرانی آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعه ساکن قم درباره توهین کنندگان به امامان شیعه گفته است که "هرگونه اهانت به مقام شامخ امامان معصوم و توهین آشکار به آنها اگر از سوی فرد مسلمان صورت گیرد، موجب ارتداد است."

فردی برای آیت الله مکارم شیرازی نوشته که" اخیرا فردی به نام شاهین نجفی که از خوانندگان موسیقی در خارج از کشور است در قالب متن شعر و ارائه تصویری موهون به امام دوازدهم شیعیان، امام یازدهم و گنبد مقدس امام هشتم شیعیان توهین کرده است."

استفتا کننده از آیت الله مکارم شیرازی خواسته که "تکلیف شرعی شیعیان و دوست داران اهل بیت را" مشخص کند.

چهارشنبه هفته گذشته خبرگزاری فارس در خبری با عنوان "حکم ارتداد شاهین نجفی صادر شد" نوشت که آیت الله صافی گلپایگانی، از مراجع تقلید شیعه در ایران در پی انتشار ترانه "نقی" ساخته شاهین نجفی، حکم ارتداد او را صادر کرده است.

آیت الله صافی گلپایگانی در پاسخی به سئوالی درباره حکم توهین کنندگان به امام هادی، امام دهم شیعیان، بدون آنکه نامی از کسی برده باشد نوشته است: "چنانچه اهانت و جسارت به حضرت نموده باشند، مرتدند". ترانه جدید شاهین نجفی با عنوان "نقی" با واکنش های مختلفی مواجه شده و در حالی که برخی آن را "توهین به مقدسات" می دانند، عده ای از آن به عنوان نمونه ای از آزادی بیان و "تابوشکنی" یاد می کنند

حق نشر عکس shahinnajafimusic.com
Image caption شاهین نجفی گفته است که قصد توهین به امامان شیعه را نداشته است

شاهین نجفی در پی واکنشها به ترانه جدیدش، به بی بی سی فارسی گفت که قصد توهین به امامان شیعه را نداشته و فقط اسم ائمه را دستمایه کاری هنری-اجتماعی قرار داده است.

او در پاسخ به این سئوال که آیا او این ترانه را به قصد تابو شکنی سروده گفت که بخشی از آن آگاهانه بوده و به عنوان هنرمند آنچه را در سر داشته خلق کرده و چندان به فکر پیامدهای آن نبوده است.

در روزهای گذشته، موضوع این ترانه از بحث های داغ در میان کاربران شبکه های اجتماعی بوده و واکنش هایی را به همراه داشته است.

در حالی که در سالهای اخیر بخشی از جوانان منتقد اوضاع اجتماعی ایران تلاش کرده اند که با آنچه "تابو زدایی" نامیده اند بستر نقد در مورد مسائل فرهنگی و اجتماعی را گسترش دهند، در داخل این کشور اقداماتی از این دست "هنجار شکنی" و در برخی موارد "هتک حرمت و توهین به مقدسات" ارزیابی شده و در مواردی با واکنش های بسیار تند در سطح رهبران سیاسی و مذهبی روبرو شده است.

صدور حکم ارتداد سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی توسط آیت الله خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، بارزترین نمونه واکنش هایی این چنین بوده که سالها بر روابط خارجی ایران با کشورهای غربی سایه افکنده بود.

مطالب مرتبط