ایران و عمان در ویکی‌لیکس: در قلب پادشاه نسبت به ایران چه می گذرد

حق نشر عکس mehr
Image caption استقبال رسمی از پادشاه عمان در سفر به تهران

عمان کشوری است که از روابط سنتی و حسنه‌ای با ایران برخوردار است. این روابط از زمان رژیم پیشین ایران تاکنون ادامه داشته است.

نقطه عطف‌های تاریخی تاکنون نشان داده که عمان قصد بر هم زدن روابط دیرینه خود را با ایران ندارند. در عین حال عمانی‌ها روابط نزدیکی با آمریکا دارند و سعی کردند میان روابط خود با تهران و واشنگتن، نوعی توازن ایجاد کنند.

سندی را سایت ویکی‌لیکس منتشر کرده که تاریخ آن به ۱۱ اسفند ۱۳۸۶ (۱ مارچ ۲۰۰۸) باز می‌گردد. برپایه این سند که منبع آن سفارت آمریکا در مسقط است، سلطان قابوس بن سعید پادشاه عمان با ویلیام فالون فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا دیدار داشته است.

در این دیدار پادشاه عمان نسبت به «نیروی نرم» ایران هشدار داده و گفته است شاید این کشور بتواند از میزان بدگمانی برخی از مسئولان به سیاست‌های حقیقی خود بکاهد.

برپایه این سند، پادشاه عمان درباره خطرهای مداخله ایران در عراق و دیگر کشورهای منطقه با مقام‌های آمریکایی هم نظر است.

در این سند آمده که سلطان قابوس در دیدار با ویلیام فالون گفته است: «ایرانی‌ها احمق نیستند. آن‌ها به خوبی می‌دانند خط قرمزهایی وجود دارد که نباید از آن عبور کنند.»

او جنگ مستقیم با آمریکا را یکی از این خط قرمز‌ها دانسته است.

پادشاه عمان در عین حال خاطرنشان کرده است: «در واقع باید بدانیم که کشور بزرگ و نیرومندی به نام ایران وجود دارد که باید با آن کنار بیاییم.»

او سپس در حالی که می‌خندید افزود: «اما تا زمانی که ایالات متحده آمریکا وجود دارد، چیزی ما را نگران نمی‌کند.»

یکی از اسناد ویکی لیکس که در دی ماه ۱۳۸۹ (اوایل ژانویه ۲۰۱۱) منتشر شده، حاوی گزارش خلاصه‌ای از ما وقع دیدار دریادار ویلیام گورتنی از فرماندهان نیروی دریایی آمریکا با علی بن ماجد العامری رئیس دیوان پادشاهی عمان و عالی ترین مقام اطلاعاتی- امنیتی در این کشور است.

در این سند که آن را سفارت آمریکا در عمان به وزارت امور خارجه در واشینگتن ارسال کرده، مقام عمانی نگرانی های کشور خود را از توان و توسعه برنامه اتمی ایران ابراز کرده است.

بر اساس این سند رئیس دیوان پادشاهی عمان همچنین گفته است که ایران تمایل دارد عراق، سوریه، لبنان و بخش‌های وسیعی از منطقه خلیج فارس را به مرزهای خود پیوند بزند.

او در عین حال گفته است که عمانی‌ها موافق حمله نظامی به ایران نیستند زیرا‌‌ عمان نخستین کشوری خواهد بود که از این حمله آسیب می‌بیند و تمام زیرساخت‌هایش ویران می‌شود. «به ویژه آنکه اگر این جنگ گسترش یابد و مدت زمانش طولانی شود.»

این نوشته بخشی از مجموعه ای است که سایت فارسی بی بی سی در آن روابط ایران با کشورهای همسایه و همجوارش را بررسی می کند.