اعتراض احمد صدر حاج سید جوادی به ممنوعیت خروجش از ایران

حق نشر عکس u
Image caption احمد صدر حاج سید جوادی وزیر کشور ایران در دولت موقت مهدی بازرگان است

احمد صدر حاج سید جوادی، از اعضای شورای مرکزی نهضت آزادی، از گروه های منتقد دولت ایران، به ممنوع الخروج شدن خود اعتراض کرده است. آقای حاج سید جوادی که ۹۶ سال دارد، در نامه ای سرگشاده با اشاره به کهولت سن و وضیت جسمی اش نوشته است که "نه پای سفر دارم و نه دل دوری از وطن، اما دادگاه صادر کننده رای و مسئولان آن را فاقد شرایط صلاحیت قانونی و اخلاقی می دانم." او در این نامه به انحرافاتی که به گفته او از اصول و آرمان های انقلاب بهمن سال ۱۳۵۷ در ایران پدید آمده، اعتراض و به مقام های حکومت ایران توصیه کرده "تصمیم های عقلانی بگیرند."

به گزارش سایت میزان، این فعال سیاسی در تیرماه امسال از ممنوع الخروج شدن خود آگاه شده بود.

بر اساس گزارش ها، شعبه دوم دادیاری دادسرای امنیت شهید مقدس تهران واقع در زندان اوین احضاریه ای برای آقای حاج سید جوادی صادر کرده و او را ممنوع الخروج کرده است.

تاریخ این احضاریه ۲۳ اردیبهشت‌ماه سال جاری است.

احمد صدر حاج سید جوادی، عضو شورای انقلاب ایران، وزیر دادگستری در زمان دولت موقت مهدی بازرگان، از نویسندگان پیش نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی، نماینده مردم قزوین در اولین مجلس بعد از انقلاب و از قدیمی ترین اعضای "نهضت آزادی ایران" است.

آقای سیدجوادی بهمن سال گذشته خورشیدی، در نامه دیگری از اشتباهاتی که به گفته او در انقلاب اسلامی صورت گرفته به عنوان "یکی از افرادی که در تاسیس نظام و مدیریت انقلاب نقشی ایفا کرده‌" از مردم ایران پوزش خواسته بود.

او یادآوری کرده بود که نامه خود را در شرایطی می نویسد که در معرض "درد و رنج جانکاه ناشی از کهولت و بیماری‌های جسمانی" قرار دارد و "این نوشتار پایانی" را "گزارشی از یک عمر تلاش" برای مردم ایران تلقی می کند.

این فعال سیاسی در سال ۱۳۸۰ و در سن ۸۴ سالگی در جریان بازداشت گروهی از نیروهای ملی مذهبی، بازداشت و بعد از مدتی به قید وثیقه آزاد شد.

مطالب مرتبط