واکنش تند وزارت خارجه کانادا به مصاحبه رایزن ایران در اتاوا

پرچم کانادا حق نشر عکس b

واکنش تند وزارت خارجه کانادا به یک مصاحبه رایزن ایران در آن کشور، تنش جدیدی در روابط ایران و کانادا ایجاد کرده است.

وزارت خارجه کانادا ایران را متهم کرده که قصد دارد از شهروندان ایرانی مقیم کانادا برای مقاصد خود استفاده کند، اتهامی که قویا از سوی ایران رد شده است.

در مصاحبه ای که حمید محمدی، رایزن فرهنگی ایران در اتاوا با وب سایت "ایرانیان خارج از کشور" که دفتر اصلی آن در ایران است، انجام داده بود، موضوعات مختلفی مطرح شده بود.

آقای محمدی در متنی که در این وب سایت منتشر شده، درباره سطح بالای علمی مهاجران ایرانی، آمار بالای طلاق میان ایرانیانی که به کانادا مهاجرت می کنند، و یا تغییر شغل و حرفه آنها صحبت کرده است.

اما قسمت پایانی این مصاحبه است که صدر خبر روزنامه کانادایی "نشنال پست" و چند خبرگزاری دیگر قرار گرفته.

آقای محمدی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت جامعه ایرانیان مقیم کانادا می گوید افزایش جمعیت ایرانیان در کانادا، به گفته او، "ضرورت یک برنامه ریزی منسجم تر فرهنگی برای گسترش ارتباطات فرهنگی را ایجاب می کند."

او در ادامه گفته در صورت برنامه ریزی جامع، جمعیت بزرگ مهاجران ایرانی می تواند به عنوان یک مزیت در خدمت منافع ایران باشد.

روزنامه دست راستی نشنال پست کانادا با انتشار بخشی از این مصاحبه واکنش تند ریک راث، یکی از سخنگویان وزارت خارجه کانادا را نیز منتشر کرده که به سفارت ایران در اتاوا هشدار داده و گفته است که کانادایی های ایرانی تبار، رژیم سرکوبگر ایران را ترک کرده اند و برای ساختن یک زندگی بهتر به کانادا آمده اند.

آقای راث افزود: "سفارت ایران نباید در این انتخاب آنها دخالت کند و نیروهای امنیتی کانادا تلاش خود را برای مقابله با این تهدیدات انجام خواهند داد."

از سوی دیگر، کامبیز شیخ حسنی، کاردار سفارت ایران در کانادا به خبرگزاری فارس گفته است: "ما اظهارات بی پایه و اساس برخی رسانه ها که گفته اند سفارت ایران، ایرانیان مقیم کانادا را برای خدمت به ایران به کار می گیرد، به شدت رد می کنیم."

در متن اصلی مصاحبه، آقای محمدی از منافع ایران سخن گفته و نه لزوما جمهوری اسلامی ایران.

ظاهرا حداقل یک شهروند ایرانی تبار در کانادا در ایجاد این قائله دیپلماتیک جدی نقش داشته است.

در متن گزارش نشنال پست از خانم شبنم اسد اللهی به عنوان مترجم مصاحبه آقای محمدی نام برده شده است.

در تماسی که بی بی سی فارسی با خانم اسداللهی داشته، او هدف خود را از ترجمه و پیگیری این مصاحبه، بسته شدن سفارت ایران در کانادا و اخراج افرادی که وی از آنها به عنوان "بسیجیان و سپاهیان ایران در کانادا" نام برد، توصیف کرد.

از زمان روی کار آمدن دولت محافظه کار استفان هارپر، روابط کانادا با ایران به تیرگی بیشتر گراییده و دولت کانادا در مجامع بین المللی، مواضع تندی علیه ایران اتخاذ کرده است.

در آمریکا نیز، شبکه دست راستی فاکس نیوز با پوشش این خبر، خطر عوامل ایران در کانادا را متوجه آمریکا دانسته، چرا که به ادعای این شبکه، ایرانیان می توانند به راحتی از مرز کانادا وارد خاک آمریکا شوند.

مطالب مرتبط