تاکید عبدالله نوری بر اهمیت ارتباط اصلاح‌طلبان با 'طبقات محروم'

به روز شده:  12:35 گرينويچ - 05 اوت 2012 - 15 مرداد 1391

عبدالله نوری پیشتر هم هشدار داده بود که بی توجهی به دغدغه‌های اقتصادی جامعه، می‌تواند باعث فاصله افتادن بین اصلاح‌طلبان و مردم شود

عبدالله نوری، نخستین وزیر کشور ایران در دولت محمد خاتمی، بر "اهمیت ارتباط و همدلی فعالان اصلاح طلب و جنبش سبز با مردم خصوصا طبقات محروم" تاکید کرده است.

سایت جرس، نزدیک به مخالفان دولت ایران، یکشنبه ۱۵ مرداد (۵ اوت)، خبر داده که آقای نوری "اقدام و گشایش حکومت در جهت آزادی همه دلسوزان و نخبگان کشور" را "نقطه عطفی در آغاز رفع بسیاری از بحران های موجود" دانسته است.

مشخص نیست که اظهارات وی در مورد "آزادی دلسوزان و نخبگان کشور"، به معنی امیدواری نسبت به آزادی زندانیان اصلاح طلب در آینده است یا صرفا واکنشی به از اعطای مرخصی به تعدادی از این زندانیان در روزهای گذشته محسوب می شود.

نرگس محمدی، احمد زیدآبادی، مهدی محمودیان و بهاره هدایت، از جمله زندانیان منتقد حکومت ایران هستند که طی هفته گذشته به مرخصی آمدند و این در حالی بود که طی همین مدت، مهدی کریمیان اقبال و مهران فرجی، از دیگر بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات ۱۳۸۸ نیز، از زندان آزاد شدند.

اظهارات جدید عبدالله نوری، که زمان بیان آن در روزهای گذشته بوده اما تاریخ دقیق آن در خبر جرس ذکر نشده، در دیدار با بهاره هدایت و در جریان دیدار با این زندانی سیاسی در روزهای مرخصی از زندان بیان شده است.

خانم هدایت، که هفته گذشته برای درمان بیماری سنگ کلیه خود به مرخصی آمده بود، دیروز با پایان دوره مرخصیش به زندان برگشت.

آقای نوری در جریان این دیدار برای تسریع آزادی "تمام زندانیان بی گناه و رفع حصر رهبران بزرگوار جنبش سبز آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی" دعا کرده است.

وی همچنین در پاسخ به سوالات بهاره هدایت، توضیحاتی را در مورد پیشنهاد قبلی خود مبنی بر تشکیل "اتاق فکر اصلاحات" بیان کرده و آن را برای خروج از "حالت بی‌عملی و ناامیدی و ایجاد انسجام و تدوین برنامه برای آینده اصلاحات و جنبش سبز" ضروری دانسته است.

"تاکید عبدالله نوری بر اهمیت ارتباط اصلاح‌طلبان و هواداران جنبش سبز با طبقات محروم، در شرایطی صورت گرفته که در هفته ها و ماه های گذشته، با افزایش تحریم های جهانی بر سر برنامه هسته ای ایران، فشارهای اقتصادی بر این کشور افزایش یافته است"

عبدالله نوری چند هفته قبل، در جریان دیدار جمعی از فعالان دانشجویی با وی، بر ضرورت تشکیل "اتاق فکر اصلاح طلبان"، که پیشتر نیز از آن سخن گفته بود، تأکید کرد و گفت که یکی از موانع جدی تشکیل چنین اطاق فکری، نگرانی در مورد احتمال برخورد دستگاه های امنیتی با اعضای آن است".

او با این حال افزود که این نگرانی نباید توجیه کننده "بی عملی" اصلاح طلبان باشد و آنها نباید از این طریق، "تقصیر را به گردن حکومت بیندازند".

توجه به 'دغدغه های عمومی'

آقای نوری در بخش دیگری از سخنان چند هفته پیش خود تأکید کرد که اصلاح طلبان باید بدون توجه به واکنش های "افراطیون جریان حاکم" و "طرفداران براندازی"، نظر و برنامه های عملی خود را در مورد مسائل گوناگون کشور اعلام کنند و افزود: "چه بسا که حکومت هم از این نظرات بهره برداری کند و در مقام عمل به آن توجه نشان دهد".

این شخصیت اصلاح طلب افزود که رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران جنبش سبز و زندانیان سیاسی و دلجویی از خانواده های آنها اهمیت زیادی دارد، اما اصلاح طلبان نباید تنها بر این موضوعات تأکید کنند و نیازهای عمومی جامعه را ندیده بگیرند.

او به عنوان نمونه گفت که آزادی مطبوعات و رسانه ها با همه اهمیتی که دارد، دغدغه عموم شهروندان که زیر فشار گرانی و مشکلات معیشتی قرار دارند نیست و هشدار داد که بی توجهی به دغدغه های عمومی، می تواند باعث فاصله افتادن بین اصلاح طلبان و مردم شود.

"آقای نوری چند هفته قبل با هشدار دادن در مورد عواقب پافشاری حکومت بر ادامه برنامه هسته‌ای، پیشنهاد کرده بود که برای تعیین سرنوشت این برنامه رفراندوم برگزار شود"

تاکید مجدد عبدالله نوری در سخنان اخیر خود بر اهمیت ارتباط اصلاح طلبان و هواداران جنبش سبز با طبقات محروم، در شرایطی صورت گرفته که در هفته ها و ماه های گذشته، با افزایش تحریم های جهانی بر سر برنامه هسته ای ایران، فشارهای اقتصادی بر این کشور افزایش یافته است.

منتقدان حکومت ایران، پافشاری این حکومت بر ادامه برنامه هسته ای خود را دلیل اصلی مشکلات اقتصادی اخیر می دانند.

آقای نوری هفته پیش با هشدار دادن در مورد عواقب پافشاری حکومت بر ادامه برنامه هسته‌ای، پیشنهاد کرده بود که برای تعیین سرنوشت این برنامه رفراندوم برگزار شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.