پخش "اعتراف های" متهمان به ترور دانشمندان اتمی

حق نشر عکس Reuters
Image caption مصطفی احمدی روشن از افراد مرتبط با برنامه غنی سازی ایران بود که ترور شد

شبکه اول تلویزیون ایران با نشان دادن برنامه ای به نام کلوب ترور، "اعتراف های" بعضی از متهمان به دست داشتن در قتل افراد مربوط به برنامه اتمی ایران پخش کرده است.

در این برنامه علاوه بر سخنان متهمان درباره نحوه ترور افراد مرتبط با برنامه اتمی ایران و فعالیت های آنها، صحنه های قتل نیز بازسازی شده است.

از جمله افرادی که سخنانشان در این برنامه پخش شد، مجید جمالی فشی بود که اردیبهشت امسال به جرم ترور مسعود علیمحمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران اعدام شد.

فریدون عباسی، رئیس کنونی سازمان انرژی اتمی ایران و همسرش از دیگر افراد مورد مصاحبه در فیلم بودند که درباره حادثه اتصال بمب به خودرویشان و نجات پیدا کردن از انفجار توضیح دادند.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران پیش تر از بازداشت حدود سی نفر به اتهام دست داشتن در ترور دانشمندان هسته ای ایران نام برده بود.

علاوه بر مسعود علیمحمدی، مجید شهریاری، داریوش رضایی نژاد و مصطفی احمدی روشن از دیگر افراد مرتبط با برنامه اتمی ایران هستند که در ماه های گذشته در تهران ترور شده اند.

به غیر از داریوش رضایی نژاد که با شلیک گلوله کشته شد، دیگر کشته شدگان به وسیله انفجار ترور شده اند.

در فیلم پخش شده از تلویزیون ایران این طور عنوان شد که ستاد فرماندهی عملیات ترور در اسرائیل قرار داشت ولی دستورات از آمریکا و بریتانیا صادر شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مجید جمالی فشی به جرم ارتکاب نخستین ترور هسته ای اعدام شد

بنا به گفته متهمانان، آنها پس از جذب از طریق کشورهای همسایه روانه اسرائیل می شدند تا در یک پادگان نظامی با مهارت های موتورسواری و ساخت بمب آشنا شوند.

بعضی از متهمان زن هم از دریافت آموزش برای استفاده از نقاط ضعف افراد برای تهیه اطلاعات خبر دادند.

در این برنامه یکی از اقلیم های همجوار و یک کشور همسایه به همکاری با "تروریست ها" متهم شده اند.

ماه گذشته حیدر مصلحی از ارتباط متهمان به ترور با سازمان های اطلاعاتی اسرائیل، آلمان، فرانسه، بریتانیا و آمریکا خبر داده بود.

ایران پیش تر نیز آمریکا و اسرائیل را به دست داشتن در قتل این افراد با هدف خرابکاری در برنامه اتمی آن متهم کرده بود.

ایالات متحده این اتهام را رد کرده ولی اسرائیل از تایید یا انکار آن خودداری کرده است.