انتقاد آیت‌الله خامنه‌ای از حمله به سفارت بریتانیا در تهران

حق نشر عکس
Image caption جمله‌ای که صفحه توییتر دفتر نشر آثار آیت الله خامنه‌ای در انتقاد از حمله به سفارت بریتانیا از او نقل کرده است در متن خبرهای منتشر شده و متن بیانات رهبر ایران در سایت این دفتر دیده نمی‌شود

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در حدود ۹ ماه پس از حمله به سفارت بریتانیا در تهران، از این اقدام انتقاد کرده است.

به گزارش صفحه توییتر دفتر رهبر ایران، وی دوشنبه شب، شانزدهم مرداد در دیدار با جمعی از دانشجویان گفته است: "در قضیه اخیر اشغال آن سفارت خبیث [بریتانیا]، احساسات جوانان درست بود ولی رفتنشان [به داخل سفارتخانه] درست نبود."

آقای خامنه ای تأکید کرده است که "من اجتماعات دانشجویی را تائید می کنم، اما با تندروی در این اجتماعات مخالفم".

این نخستین اظهار نظر علنی رهبر ایران در ارتباط با حمله به سفارت بریتانیا در تهران است که اوایل آذرماه سال گذشته خورشیدی توسط گروهی که خود را "دانشجوی بسیجی" می خوانند، انجام شد.

پیش از این علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران به طور تلویحی از این اقدام حمایت کرد، اما محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در برابر آن سکوت کرده بود.

پس از حمله "دانشجویان بسیجی" به سفارت بریتانیا و اقامتگاه کارکنان آن، موسوم به باغ سفارت در منطقه قلهک تهران، شورای امنیت سازمان ملل این اقدام را محکوم کرد و کابینه بریتانیا با تشکیل جلسه اضطراری، تصمیم به تعطیلی سفارت خود در تهران و اخراج دیپلمات های ایرانی از لندن گرفت.

از آن زمان تاکنون سفارت دو کشور در پایتخت های یکدیگر تعطیل شده و علیرغم اظهار تاسف وزارت امور خارجه ایران از این واقعه و ابراز علاقه برای بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران، بریتانیا تاکنون از این اقدام خودداری کرده است.

کاهش سطح روابط ایران و بریتانیا

حمله به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران پس از آن صورت گرفت که مجلس ایران در واکنش به تحریم بانک مرکزی این کشور توسط بریتانیا، طی مصوبه ای سطح روابط سیاسی خود را از بالاترین سطح یعنی سفارت به حد کاردار کاهش داد.

Image caption حمله کنندگان خود را دانشجوی بسیجی و از پیروان آیت الله خامنه ای می خواندند

در حالی که سفیر تازه منصوب شده بریتانیا در تهران برای شروع رسمی کار در انتظار تقدیم استوارنامه خود به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران بود، اما حمله و اشغال چند ساعته اماکن دیپلماتیک بریتانیا منجر به خروج اضطراری کارکنان از جمله سفیر بریتانیا از تهران شد.

وزرای امور خارجه دو کشور چند ماه پیش در حاشیه اجلاسی در افغانستان با یکدیگر دیدار کردند. پس از این دیدار اعلام شد که دو کشور به زودی حافظ منافع خود را در پایتخت های یکدیگر معرفی خواهند کرد.

در حال حاضر سفارت سوئد در تهران حافظ منافع بریتانیا و سفارت عمان در لندن حافظ منافع دولت ایران است.

مطالب مرتبط