وکیل مرتضوی: با تغییر نام صندوق تأمین اجتماعی، حکم دیوان عدالت اجرا شد

حق نشر عکس MEHR
Image caption سعید مرتضوی ابتدا از سوی محمود احمدی‌نژاد به ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بعد به ریاست صندوق تامین اجتماعی منصوب شد

محمد اصلانی، وکیل سعید مرتضوی گفته است که با اصلاح اساسنامه صندوق تامین اجتماعی و تغییر نام این نهاد توسط دولت، رای دیوان عدالت اداری درباره برکناری موکلش از ریاست این صندوق اجرا شده است.

محمد رضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور ایران روز گذشته (دوشنبه ۱۶ مرداد ماه) اصلاحیه هیات وزیران بر اساسنامه صندوق تامین اجتماعی را ابلاغ کرد که به پیشنهاد وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی اعمال شده بود و بر اساس آن صندوق تامین اجتماعی به سازمان تامین اجتماعی تغییر نام پیدا کرد.

به گفته وکیل سعید مرتضوی با "توجه به اصلاح اساسنامه صندوق تامین اجتماعی توسط هیات دولت، دیگر نهادی تحت نام صندوق تامین اجتماعی وجود ندارد و آقای مرتضوی به موجب مصوبه هیات وزیران، مدیرعامل این صندوق نیست که از حکم دیوان عدالت اداری تمکین نکرده باشد و بخواهد با دستگاه قضا تقابل کند."

دیروز محمدجعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری ایران به مقامات دولتی هشدار داده بود که با حکم قاضی تقابل نکنند.

به گفته آقای اصلانی، موکلش سعید مرتضوی اکنون رئیس هیات مدیره شستا است و "حکم دیوان عدالت اداری باید درباره مدیرعامل صندوقی اجرا شود که وجود خارجی ندارد."

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی که به اختصار "شستا" نامیده می شود، در سال ۱۳۶۵ با سرمایه اولیه ۲۰ میلیارد ریال تاسیس شد و در سالهای بعد در طی چند مرحله اقدام به افزایش سرمایه کرد.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری در هفته جاری با استناد به بخشی از اساسنامه صندوق تامین اجتماعی که گفته است "هیات وزیران و هیات امنای صندوق، فقط صلاحیت (پیشنهاد) مدیر عامل را به وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی دارد و نه انتخاب وی" حکم ریاست آقای مرتضوی بر صندوق تامین اجتماعی را "مغایر قانون" تشخیص داده و اعلام کرد که حکم صادرشده از سوی دولت برای آقای مرتضوی "ابطال می شود".

بنابر حکم دیوان عدالت اداری، آقای مرتضوی شرایط لازم برای مدیریت صندوق تامین اجتماعی را نداشته است چون بنابر قانون، کسی باید در این جایگاه قرار می گرفت که حداقل دارای "مدرک کارشناسی ارشد با پنج سال سابقه فعالیت تخصصی در رشته های مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصاد، انفورماتیک و گروه پزشکی" باشد اما آقای مرتضوی فاقد این شرایط است.

وکیل سعید مرتضوی در مورد گفته رئیس دیوان عدالت اداری که اقدامات دو روز گذشته آقای مرتضوی را قابل تعقیب کیفری دانسته بود، گفت که موکلش "از لحظه انتشار رای دیوان در روزنامه رسمی هیچ سندی را به عنوان مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی امضا نکرده است".

رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری درباره ابطال انتخاب سعید مرتضوی به عنوان مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی روز یکشنبه ۱۵ مرداد در روزنامه رسمی کشور منتشر شد.

سعید مرتضوی در زمان انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ دادستان تهران بود، اما بعد از اعتراضات انتخاباتی و حادثه کهریزک که به مرگ چند نفر منجر شد، از این سمت برکنار شد و به دولت رفت.

او از سوی آقای احمدی‌نژاد ابتدا به ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بعد به ریاست صندوق تامین اجتماعی منصوب شد.

مطالب مرتبط