شهرزاد میرقلی خان، زن ایرانی زندانی در آمریکا آزاد شد

شهرزاد میر قلی خان حق نشر عکس Reuters
Image caption شهرزاد میر قلی خان ظاهرا با وساطت دولت عمان آزاد شده است

یک شهروند ایرانی که به اتهام دست داشتن در صدور غیر قانونی تجهیزات نظامی به ایران در آمریکا زندانی بوده، آزاد شده و به عمان سفر کرده است.

به گفته خبرگزاری دولتی عمان، یک سخنگوی امور خارجه این کشور از دولت آمریکا برای آزادی خانم میرقلی خان تشکر کرده و گفته است: "این عمل انسان دوستانه برای منافع هر دو کشور سودمند خواهد بود و به آرامش در منطقه کمک خواهد کرد."

خانم میرقلی خان در فرودگاه مسقط، پایتخت عمان، با اعضای خانواده اش دیدار کرد و نسبت به آزادی خود ابراز خوشحالی کرد.

این شهروند ایرانی، در سال ٢٠٠٧ بازداشت شد و مقامات آمریکایی گفتند که بازداشت او نتیجه تحقیقات مشترک اداره گمرک و وزارت دفاع ایالات متحده بوده است.

شهرزاد میرقلی خان در دسامبر سال ٢٠٠٨ به جرم تلاش برای ارسال تجهیزات نظامی به ایران در آمریکا محاکمه و به پنج سال زندان محکوم شد.

اتهام او تلاش برای خرید و ارسال سه هزار دوربین دید در شب به ایران بود که با قوانین ایالات متحده راجع به تحریم تسلیحاتی ایران مغایرت داشت.

خانم میرقلی خان پیشتر به همین اتهام در اتریش بازداشت، محاکمه و محکوم شده بود و به گفته منابع ایرانی، برای ادای توضیحات در مورد اتهامات همسرش داوطلبانه به آمریکا رفت اما در آن کشور بازداشت شد.

محکومیت و حبس شهرزاد میرقلی خان واکنش تند مقامات جمهوری اسلامی، از جمله محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، و برخی رسانه های این کشور را به دنبال داشت که اتهامات علیه این زن ایرانی را ساختگی دانسته و از بدرفتاری با او در زندان خبر می دادند.

حق نشر عکس AP
Image caption آزادی سه شهروند آمریکایی 'متهم به جاسوسی' نیز ظاهرا مدیون میانجیگری دولت عمان بود

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شهرزاد میرقلی خان هنگام ورود به مسقط، پایتخت عمان، مورد استقبال اعضای خانواده خود قرار گرفت که به همین منظور به این کشور سفر کرده بودند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات عمانی گفته است که خانم میرقلی خان در سخنانی در مسقط، از اقدامات دولت عمان برای رهایی او از زندان سپاسگزاری کرد.

در عین حال، یک مقام آمریکایی به این خبرگزاری گفته است که شهرزاد میرقلی خان پس از گذراندن دوره محکومیت خود، از زندان آزاد شده است.

آزادی شهرزاد میرقلی خان ظاهرا با وساطت دولت عمان صورت گرفته است که پیش از این نیز در ماجرای بازداشت سه شهروند شهروند آمریکایی در ایران میانجیگری کرده بود.

در ژوئیه سال ٢٠٠٩، یک زن و دو مرد آمریکایی در نزدیکی مرز ایران و کردستان عراق بازداشت و بعدا به جاسوسی متهم شدند هر چند هر سه نفر این اتهام را رد کردند و گفتند به اشتباه از مرز با ایران عبور کرده بودند.

زن آمریکایی چند ماه بعد در برابر سپردن وثیقه ای که گفته شد توسط دولت عمان تامین شده بود به آمریکا رفت اما دو مرد بازداشتی بعدا محاکمه و محکوم شناخته شدند.

این دو مرد آمریکایی هم مدتی بعد، ظاهرا بازهم با اقدامات دولت عمان، آزاد شدند و به آمریکا رفتند.

علاوه بر خانم میرقلی خان، چند شهروند دیگر ایرانی در آمریکا زندانی هستند که مقامات جمهوری اسلامی اتهامات آنان را بی اساس دانسته و خواستار آزادی آنان هستند.

هنگام بازداشت سه شهروند آمریکایی در مرز ایران و عراق، برخی منابع گفتند که ایران در نظر دارد از بازداشت این افراد برای وارد کردن فشار جهت آزادی چند ایرانی زندانی در آمریکا استفاده کند.

مطالب مرتبط