توافق بانک استاندارد چارترد به پرداخت جریمه در پرونده پولشویی ایران

به روز شده:  02:15 گرينويچ - چهارشنبه 15 اوت 2012 - 25 مرداد 1391
استاندارد چارترد

بانک استاندارد چارترد قبول کرده است ۳۴۰ میلیون دلار جریمه بپردازد

یک بانک عمده بریتانیایی به نام استاندارد چارترد ۲۴ ساعت پیش از آغاز رسیدگی به اتهام پولشویی برای ایران در دادگاهی در نیویورک با دادستان‌ها و مقام‌های ناظر بر فعالیت‌های بانکی در آمریکا به توافق رسید تا با پرداخت ۳۴۰ میلیون دلار جریمه از دادگاهی شدن پرونده اش جلوگیری شود.

مدیران بانک بزرگ بریتانیایی استاندارد چارترد پس از آنکه اتهام‌های مقام‌های آمریکایی ناظر بر امور مالی در نیویورک را بی اساس خواندند پذیرفتند که با پرداخت ۳۴۰ میلیون دلار جریمه، پرونده این اتهام‌ها را ببندند.

این بانک همچنین موافقت کرده است تا دو سال آینده به مقام‌های مالی نیویورک اجازه دهد معامله‌های شعبه نیویورک خود را بازرسی کنند.

بانک استاندارد چارترد متهم شده بود در طول ۱۰ سال به نقل و انتقال نزدیک به ۲۵۰ میلیارد دلار پول بانک‌های ایران پرداخته است.

به گفته مقام‌های ناظر بر فعالیت‌های بانکی در نیویورک، بخش بزرگی از این مبلغ از طریق شعبه این بانک در نیویورک جابجا شده است، عملیات مالی که نقض تحریم های آمریکا علیه ایران محسوب می شود.

به گفته مقام‌های مالی نیویورک، این بانک با پاک کردن حواله‌های ایران، نقل و انتقال پول برای بانک‌های آن کشور را پنهان کرده است.

مقام‌های آمریکایی پیش از این تهدید کرده بودند که مجوز فعالیت این بانک را لغو خواهند کرد ولی با پرداخت این جریمه بانک استاندارد چارترد می تواند به فعالیتش ادامه دهد.

نیل برافسکی، یک ناظر سابق مالی، تغییر رفتار این بانک را از تکذیب اتهام‌ها تا پذیرش رقم چشمگیر جریمه در طول یک هفته، درسی مهم برای بانک‌های دیگر در نیویورک دانست.

او گفت: "به نظر من آبرو این بانک به شدت ضربه دیده است. اینکه قبول کردند جریمه بدهند نشان می دهد که بانک استاندارد چارترد خودش هم می‌داند که قانون‌شکنی های بسیاری کرده است. این پیروزی بزرگی برای نهادهای نظارت بر امور مالیست."

بزرگترین بانک بریتانیا، معروف به اچ‌اس‌بی‌سی هم در ماه گذشته به خاطر اتهام‌هایی مشابه عذرخواهی کرده بود و قرار است این بانک نیز جریمه بپردازد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.