اذعان وزیر ارتباطات ایران به 'عواقب بسیار سوء' پارازیت‌های ماهواره‌ای

به روز شده:  14:36 گرينويچ - سه شنبه 21 اوت 2012 - 31 مرداد 1391
آنتن دریافت کننده امواج ماهواره ای

این نخستین بار است که یک وزیر دولت محمود احمدی نژاد به این صراحت نسبت به خطرات پارازیت‌ها هشدار می دهد

رضا تقی‌پور٬ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران خواستار شناسایی "منبع ارسال" پارازیت های مخابراتی شد و تاکید کرد که این پارازیت ها "آثار و عواقب بسیار سوء و متعددی در پی خواهد داشت".

وی سه شنبه ۳۱ مرداد (۲۱ اوت) در گفتگو با سایت خانه ملت افزود که "پارازیت‌های ارسالی ربطی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ندارد" و این وزارتخانه "به طور جدی پیگیر این مساله است".

هرچند در گذشته هم تعدادی از مسئولان دولتی ایران از منشا ارسال امواج ماهواه ای اعلام بی اطلاعی کرده اند، اما این نخستین بار است که یک وزیر دولت محمود احمدی نژاد به این صراحت نسبت به خطرات این امواج هشدار می دهد.

دو سال پیش مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت ایران گفته بود که "بر اساس تحقیقاتی که تاکنون انجام شده پارازیت‌های ماهواره‌ای خطری برای سلامت انسان ندارند".

هشدارهای قبلی

تاکنون بسیاری از پزشکان ایرانی، نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر تهران نسبت به خطرات وجود امواج پارازیتی در فضای شهرهای ایران و به ویژه پایتخت هشدار داده اند.

یک ماه و نیم پیش معصومه ابتکار، عضو شورای شهر تهران، با انتقاد از "جوابگو نبودن هیچ نهادی در کشور در رابطه با موضوع پارازیت و آلودگی امواج" گفت: "من به عنوان یک متخصص ایمونولوژی و محقق می‌گویم که سر منشا بسیاری از عوارض و بیماری‌های بدن می‌تواند این امواج باشد."

او با اشاره به هشدار برخی متخصصان از در راه بودن "سونامی سرطان" تاکید کرد که وجود این تشعشات ممکن است از جمله عوامل تاثیر گذار بر چنین وضعیتی باشد.

"بر اساس تحقیقاتی که تاکنون انجام شده پارازیت‌های ماهواره‌ای خطری برای سلامت انسان ندارند"

اظهارات دو سال پیش وزیر بهداشت ایران

سایت خانه ملت در انتهای مصاحبه امروز خود با رضا تقی پور یادآوری کرده که طبق قانون، ارسال هر نوع فرکانس با هر میزان شدت، ارتفاع و مدت زمان باید زیرنظر و با هماهنگی "سازمان تنطیم مقررات و ارتباطات رادیویی" صورت پذیرد ولی مدیران این سازمان هم از منشا ارسال پارازیت ها اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

سازمان تنطیم مقررات و ارتباطات رادیویی، وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران است که وزیر آن، امروز نسبت به منشا ارسال پارازیت ها ابراز بی اطلاعی کرده است.

ارسال پارازیت بر روی شبکه های ماهواره ای خارجی، از چند سال پیش واکنش های فراوانی را در داخل و خارج ایران بر انگیخته و بسیاری از ناظران، نهادهای حکومتی ایران و به ویژه سپاه پاسداران را عامل انجام این کار می دانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.