محمدجواد لاریجانی: اظهارنظرهای مخالف در اجلاس سران، نشانه سعه صدر ایران است

به روز شده:  12:10 گرينويچ - جمعه 31 اوت 2012 - 10 شهریور 1391

آقای لاریجانی درباره اینکه چگونه ایران می توانسته مانع از بیان اظهارنظرهای مخالف شود، توضیحی نداده است

محمد جواد لاریجانی، دبیرکل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در واکنش به اظهارات محمد مرسی، رئیس جمهور مصر و بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها گفته است که بیان نظرات مخالف "بزرگی و سعه صدر" ایران را نشان می‌دهد.

او که شب گذشته (پنجشنبه دهم شهریور) در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد گفت که "ممکن است در موضوع سوریه برخی سران مخالف موضع ایران باشند اما مخالفت آنها با مداخله خارجی بسیار قابل توجه است".

آقای لاریجانی درباره اینکه چگونه ایران می توانسته مانع از بیان اظهارنظرهای مخالف شود، توضیحی نداده است.

در نخستین روز اجلاس سران، محمد مرسی در سخنان خود، با توصیف حرکت اعتراضی در سوریه به عنوان بخشی از قیام موسوم به "بهار عربی" در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، حکومت سوریه را به شدت مورد انتقاد قرار داد و از مخالفان حکومت آن کشور حمایت کرد.

"هدف از سفر آقای مرسی، که با وجود ناخرسندی ایالات متحده و تلاش هایی برای جلوگیری از آن انجام شده، عمدتا ارسال پیامی به جهان خارج حاکی از استقلال رای مصر، و پیامی به داخل در این مورد است که دولت او، برخلاف دولت حسنی مبارک، مجری بی چون و چرای خواست واشنگتن نیست"

مجدی عبدالهادی، بی بی سی نیوز

او پس از اظهار نظر در مورد وضعیت فلسطینیان گفت: "خانم ها، آقایان، همبستگی ما با مبارزات مردم عزیز سوریه علیه رژیمی سرکوبگر که مشروعیت خود را از دست داده، به همان اندازه که یک ضرورت سیاسی و استراتژیک است، یک وظیفه اخلاقی نیز محسوب می شود."

در حالیکه نشست افتتاحیه اجلاس سران به طور مستقیم از شبکه های تلویزیونی جمهوری اسلامی پخش می شد، ترجمه سخنان رئیس جمهور مصر علیه حکومت سوریه در برخی از شبکه های تلویزیونی و رادیو دولتی ایران به شکلی متفاوت با متن اصلی پخش شد.

انتقاد دوباره بان کی‌مون

در همین حال، بان کی مون دیروز هم در سخنرانی خود در حاشیه اجلاس سران در دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه ایران گفت که ایران همچنان مشکلات حقوق بشری زیادی دارد و بسیار مهم است که صدای مردم ایران در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شنیده شود.

آقای بان گفت که به همین دلیل از مقام های ایرانی خواسته که رهبران مخالف دولت، مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و فعالان اجتماعی را آزاد کنند و فضایی برای آزادی بیان ایجاد کنند.

دبیر کل سازمان ملل یک روز پیش از آن نیز در دیدار با آیت آلله خامنه ای، رهبر ایران، از سیاست های ایران در قبال سوریه و همینطور اظهارات رهبر و رئیس جمهور ایران درباره اسرائیل انتقاد کرده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.