کشیش ندرخانی از زندان آزاد شد

به روز شده:  14:53 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2012 - 18 شهریور 1391
یوسف ندرخانی

صدور حکم اعدام آقای ندرخانی اعتراض‌هایی بین‌المللی را به دنبال داشت

براساس گزارش‌ها، یوسف ندرخانی، کشیش ایرانی که پیش از این گفته می‌شد به اعدام محکوم شده، امروز، شنبه، ۱۸ شهریور (هشتم سپتامبر) از زندان آزاد شده است.

کوروش لاهوتی، سخنگوی رسمی "کلیسای ایرانیان" به بی‌بی‌سی فارسی گفت که آقای ندرخانی طبق حکم دادگاهی که امروز تشکیل شد، از اتهام ارتداد مبرا و آزاد شده است.

او گفت: دادگاه امروز، آقای ندرخانی را به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" به سه سال زندان محکوم کرد و چون او برای نزدیک به سه سال بدون حکم دادگاه در زندان بود، دستور آزادی او را صادر کرد.

آقای ندرخانی که یک کشیش پروتستان ایرانی است، در اکتبر سال ۲۰۰۹ میلادی بازداشت شده بود.

گزارش شده است که او در ۱۹ سالگی آیین خود را از اسلام به مسیحیت تغییر داد و در زمان بازداشت، رهبری یک گروه کوچک از مسیحیان به نام "کلیسای ایرانیان" را در شهر رشت به عهده داشت.

براساس گزارش‌ها، او در دادگاهی در گیلان براساس قوانین شریعت اسلامی به اتهام ارتداد به اعدام محکوم شده بود.

گفته شد که به دنبال تایید حکم اعدام آقای ندرخانی در دادگاه تجدیدنظر در استان گیلان، او از دیوان عالی ایران خواهان رسیدگی دوباره به پرونده‌اش شده بود.

دیوان عالی ایران هم مهر سال گذشته اعلام کرد که حکم اعدام آقای ندرخانی به دلیل "نقص تحقیقات" نقض شده، ولی پرونده او مختومه نشده است.

کوروش لاهوتی درباره روند رسیدگی به این پرونده توضیح داد: "دیوان عالی ایران حکم ارتداد آقای ندرخانی را تایید کرده و عدم اجرای آن را به توبه کردن و بازگشت او به اسلام مشروط کرده بود، ولی آقای ندرخانی این شرط را نپذیرفت."

او گفت: به دنبال فعالیت‌ها و اعتراضات شدید جامعه بین‌الملل به صدور این حکم، اجرای آن به اعلام نظر رهبر جمهوری اسلامی منوط شد و سرانجام چند ماه پیش، رهبر ایران اعلام کرد که بهتر است یکبار دیگر دادگاه برای بررسی ارتداد او برگزار شود که زمینه‌ساز جلسه امروز دادگاه شد."

آقای لاهوتی گفت: در حکمی که برای آزادی آقای ندرخانی صادر شد، به شرط توبه از آیین مسیحیت اشاره‌ای نشده است و هم‌اکنون او یک شهروند آزاد مسیحی در ایران است.

او یادآور شد: "هنوز زندانیان دیگری همچون کشیش بهنام ایرانی، علیرضا سیدیان و فرشید فتحی به جرم (گرویدن به آیین) مسیحیت در زندان هستند و امیدواریم آزادی آقای ندرخانی زمینه‌ساز آزادی این زندانیان شود."

سخنگوی رسمی کلیسای ایرانیان اضافه کرد: در گذشته افرادی همچون کشیش دیباج به اتهام مشابهی بازداشت شده و بعد از آزادی، توسط افرادی که از سوی مقامات ایران "افرادی غیرتمند به اسلام" معرفی شدند، ربوده شده و به قتل رسیده‌اند.

او گفت: امیدواریم تاریخ تکرار نشود و در عین حال، اعلام می‌کنیم که تامین امنیت جانی یوسف ندرخانی و خانواده‌اش به عهده حکومت ایران خواهد بود.

صدور حکم اعدام آقای ندرخانی اعتراض‌هایی بین‌المللی را به دنبال داشت و از موارد نقض حقوق بشر و بی توجهی به "آزادی مذهبی" در ایران خوانده شد.

مقامات رسمی آمریکا، بریتانیا، آلمان و لهستان هم نسبت به اجرایی شدن این حکم ابراز نگرانی کرده بودند و دزموند توتو، اسقف اعظم آفریقای جنوبی و برنده جایزه صلح نوبل از دولت ایران خواسته بود تا آقای ندرخانی را آزاد کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.