هاشمی رفسنجانی: برگزاری انتخابات آزاد بخشی از مشکلات ایران را حل می کند

به روز شده:  18:40 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391

آقای هاشمی رفسنجانی با شماری از دانشجویان دیدار کرده

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و از سیاستمداران باسابقه جمهوری اسلامی ایران گفته است که "برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و منطبق بر قانون اساسی می‌تواند بخش بزرگی از مشکلات کشور را حل کند."

آقای هاشمی رفسنجانی گفته است که برگزاری انتخابات آزاد "علاوه بر افزایش اعتماد مردم و دوستداران نظام، دشمنان خارجی کشور را در بسیاری از زمینه‌ها خلع سلاح و مأیوس" می کند.

پیشتر شماری از منتقدان وضعیت سیاسی و اجتماعی جاری در ایران همچون محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق هم پیشنهادات مشابهی داده بودند.

در هفته های اخیر و همزمان با افزایش مشکلات اقتصادی ایران از جمله تورم و کاهش ارزش پول ملی، شماری از چهره های اصولگرا و سیاستمداران محافظه کاران سنتی هم خواهان یافتن راه حلی برای مشکلات شده اند.

آقای هاشمی رفسنجانی با اعضای شورای عمومی انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تهران و برخی دیگر از دانشگاه‌های دیدار کرده و رسانه های ایران جزئیاتی از آن را روز دوشنبه بیستم شهریور منتشر کرده اند.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است روز ۲۴ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار و جانشین محمود احمدی نژاد طی آن انتخاب شود.

این نخستین انتخابات ریاست جمهوری در ایران پس از مناقشات و اعتراضات فراگیر به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران است. مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو نامزد آن انتخابات اکنون در حبس خانگی به سر می‌برند.

'شرایط امروز بدتر از دوره پایان جنگ نیست'

اکبر هاشمی رفسنجانی در تازه ترین سخنرانی خود شرایط فعلی ایران را با دوره پایان جنگ و آغاز ریاست جمهوری خودش مقایسه کرده و گفته "از لحاظ داخلی و خارجی قطعا در شرایط بدتر از دوران پایان دفاع مقدس که بسیاری از زیربناهای اساسی کشور تخریب شده و کشور با کسری ۵۰ درصدی بودجه مواجه بود، نیستیم."

او از سال ۱۳۶۸ به مدت ۸ سال رئیس جمهور ایران بود و پس از پایان دو دور ریاست جمهوری محمد خاتمی، یک بار دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد اما در نهایت از محمود احمدی نژاد شکست خورد.

آقای هاشمی رفسنجانی از مهمترین منتقدان شیوه اداره ایران در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد در هفت سال اخیر بوده است.

او در تشریح راه حل مسائل فعلی ایران خواستار "استفاده از همه ظرفیت‌های انسانی و مدیریتی و منابع مالی کشور" شده است.

آقای هاشمی رفسنجانی پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ که به اعتراض های گسترده مردم و مقابله شدید نیروهای دولتی با معترضان منجر شد، در خطبه های نماز جمعه هم خواستار اقداماتی از سوی حکومت شد تا "اعتماد را به مردم بازگرداند."

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران پس از برگزاری انتخابات آن را سالم توصیف کرده و به نامزدهای معترض و هوادارنشان درباره ادامه اعتراضات خیابانی هشدار داده بود.

رهبر ایران در جریان اولین نماز جمعه پس از انتخابات سال ۸۸، آقای هاشمی را دوست پنجاه ساله خود خواند اما گفت که در امور سیاسی نظرش به نظر محمود احمدی نژاد، نزدیک تر است.

پس از ایراد آن خطبه و ارائه پیشنهاداتی درباره "رفع مشکلات کشور" اکبر هاشمی رفسنجانی دیگر به عنوان امام جمعه موقت در نماز جمعه حضور نداشته و طی سه سال اخیر هم ریاست مجلس خبرگان را از دست داده است.

فرزندان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم تحت فشارهای سیاسی و قضایی قرار داشته اند.

از جمله فائزه، دختر آقای هاشمی رفسنجانی که دست کم در یکی از تظاهرات های خیابانی بعد از انتخابات شرکت داشت، در دادگاه به اتهام "تبلیغ علیه نظام" به ۶ ماه زندان و ۵ سال محرومیت از فعالیت سیاسی محکوم شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.