مخالفت سعید حجاریان با طرح برگزاری رفراندم اتمی در ایران

به روز شده:  16:57 گرينويچ - سه شنبه 11 سپتامبر 2012 - 21 شهریور 1391

سعید حجاریان مشاور سیاسی رئیس جمهور ایران در دوره محمد خاتمی بود

سعید حجاریان مشاور رئیس جمهور سابق ایران و از نظریه پردازان جریان "اصلاح طلب" که یکی از چهره های امنیتی سابق ایران است، گفته است که مخالف طرح برگزاری رفراندم اتمی است.

عبدالله نوری، وزیر کشور ایران در دولت محمد خاتمی به تازگی با هشدار درباره عواقب پافشاری حکومت بر ادامه برنامه اتمی، پیشنهاد کرده بود که درباره ادامه برنامه غنی سازی اورانیوم در ایران رفراندوم (همه پرسی) برگزار شود.

"من این حرف را قبول ندارم که درباره پروژه اتمی ایران، آن را به رفراندوم بگذاریم. مردمی که مشکلات عدیده‏ ای دارند، سرگشته هستند و در حال اغما که نمی‏ توانند رأی دهند"

سعید حجاریان

پیش از این میرحسین موسوی، از رهبران مخالف دولت ایران هم که اینک در بازداشت خانگی است، پیشنهاد مشابهی برای برگزاری یک همه پرسی با موضوع ادامه برنامه غنی سازی اورانیوم داده بود.

آقای حجاریان با نگارش یادداشت کوتاهی که در وب سایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران هم منتشر شده، گفته است که "من این حرف را قبول ندارم که درباره پروژه اتمی ایران، آن را به رفراندوم بگذاریم. مردمی که مشکلات عدیده‏ ای دارند، سرگشته هستند و در حال اغما، که نمی‏ توانند رأی دهند."

مشاور رئیس جمهور پیشین ایران گفته است: مگر مردم رأی داده‏ اند این پروژه آغاز شود که حال رأی به تعلیق آن دهند؟ به مردم چه ربطی دارد؟ آن کسانی که اختیار دارند، مسؤولیت هم دارند. چرا می‏‌خواهیم مسؤولیت اتمام پروژه را به گردن مردمی بیاندازیم که اختیاری در آغاز آن نداشته‏ اند؟"

شورای امنیت سازمان ملل با صدور چهار قعطنامه تحریمی خواستار توقف غنی سازی اورانیوم در ایران شده. مقام های ایرانی می گویند دستیابی به چرخه سوخت اتمی مطابق قوانین بین المللی حق این کشور است و از آن دست نمی کشند.

در ماه های اخیر و همزمان با تشدید فشارهای جهانی به ایران از جمله افزایش آثار تحریم بر اقتصاد این کشور، برخی از چهره های سیاسی ایران با ستایش از رویکرد دولت پیشین ایران در مذاکرات اتمی با کشورهای غربی، دست به نقد تصمیم های اتمی این کشور طی سال های پس از ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد زده اند.

برگزاری همه پرسی در ایران می تواند به درخواست دو سوم نمایندگان مجلس و تایید رهبر جمهوری اسلامی انجام شود.

پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ در ایران، تاکنون سه نوبت همه پرسی در آن کشور برگزار شده است. دو نوبت مربوط به تایید قانون اساسی و اصلاحیه قانون اساسی و یکی (اولین همه پرسی) مربوط به نظام سیاسی ایران پس از پایان پادشاهی بوده است.

حسن روحانی، دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی ایران و مسئول مذاکرات اتمی ایران پیش از ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، گفته است که برگزاری همه پرسی درباره ادامه غنی سازی اورانیوم در ماه های پایانی دولت محمد خاتمی مطرح بوده و مخالفان مهمی هم در حکومت نداشته است.

به گفته آقای روحانی برگزاری این رفراندوم و رای مثبت شهروندان به آن به تقویت مذاکره کننده گان ایرانی در برابر کشورهای اروپایی منجر می شد اما بر اساس اظهارات آقای روحانی، به دلیل نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴، عملا اجرای این پیشنهاد، ممکن نشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.