همه دستگاه های اجرایی ایران مکلف به مقابله با حملات سایبری شدند

به روز شده:  07:05 گرينويچ - جمعه 14 سپتامبر 2012 - 24 شهریور 1391

رضا تقی پور از تشکیل یک "مرکز ملی" برای هماهنگی با "تیم‌های امداد و نجات رایانه‌ای" دستگاه ها خبر داده است

رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفت که مطابق یک ابلاغیه دولت، همه دستگاه‌های اجرایی مکلف به "راه‌اندازی تیم‌های امداد و نجات رایانه‌ای" به منظور مقابله با حملات سایبری شده اند.

به نوشته خبرگزاری فارس، آقای تقی پور طی سخنانی از تشکیل یک "مرکز ملی" در سازمان فناوری اطلاعات برای مقابله با حوادث رایانه‌ای و همچنین هماهنگی با "تیم‌های امداد و نجات رایانه‌ای" دستگاه های اجرایی خبر داده است.

جمهوری اسلامی ایران در گذشته هدف حملات سایبری گسترده ای قرار گرفته که در مواردی باعث اختلال در عملکرد مراکز و موسسات دولتی شده است.

سال گذشته، آلودگی تجهیزات غنی‌سازی اورانیوم ایران به بدافزار استاکس‌نت به اختلالی چند ماهه در برنامه هسته‌ای ایران انجامید و سپس در حملاتی جداگانه، کامپیوترهای وزارت علوم و وزارت نفت ایران نیز هدف حملات سایبری قرار گرفتند.

"طراحی و اجرای سامانه [سیستم] مدیریت امنیت اطلاعات"، "جایگزینی تأمین‌کنندگان خارجی با شرکت‌های داخلی"، "جایگزینی محصولات و خدمات ضد بدافزار با محصولات و خدمات بومی" و "ایجاد و تجهیز آزمایشگاه‌های ضدبدافزار" از جمله اقداماتی هستند که مطابق اظهارات جدید رضا تقی پور، برای مقابله با حملات سایبری در دستور کار دولت ایران قرار گرفته اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران دو ماه و نیم پیش، از اعتراض رسمی ایران به مجامع بین المللی نسبت به حملات سایبری انجام‌شده علیه این کشور خبر داده بود.

آقای تقی‌پور گفته بود که وزارت خارجه ایران اعتراض به چنین حملاتی را در مجامع جهانی پی گرفته و نمایندگان ایران در نشست جهانی فناوری اطلاعات در ژنو نیز، اعتراض رسمی این کشور را اعلام کرده اند.

رضا تقی پور با تاکید بر اینکه حملات سایبری علیه موسسات ایرانی در ابتدا عمدتا "به شکل هکر و انفرادی بوده" اما در ادامه با پشتیبانی دولتی انجام گرفته، دولت اسرائیل و "برخی کشورهای غربی" را مسئول چنین حملاتی دانسته بود.

"از آبان ۱۳۹۰ تشکیلاتی رسمی در ایران به نام 'قرارگاه دفاع سایبری' تشکیل شده که زیر نظر 'سازمان پدافند غیرعامل' وابسته ستاد کل نیروهای مسلح قرار دارد"

در پی افزایش تهدیدهای سایبری علیه مراکز و موسسات ایرانی، از آبان ۱۳۹۰ تشکیلاتی رسمی به نام "قرارگاه دفاع سایبری" تشکیل شده که زیر نظر "سازمان پدافند غیرعامل" وابسته ستاد کل نیروهای مسلح قرار دارد.

سازمان پدافند غیرعامل، که از سال ۱۳۸۲ و با فرمان آیت الله خامنه ای شروع به فعالیت کرده، مسئولیت دفاع غیرنظامی از جمهوری اسلامی در مقابل حملات دشمنان آن را به عهده دارد و از نمایندگان نیروهای مسلح، وزارتخانه ها و سازمان های دولتی مختلف تشکیل شده است.

قرارگاه دفاع سایبری، به گفته مقام های ایرانی وظیفه امن سازی کشور و زیر ساخت های آن در مقابل تهدیدات سایبری را بر عهده دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.