تابش: اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات منتظر چراغ سبز حاکمیتند

به روز شده:  13:08 گرينويچ - شنبه 15 سپتامبر 2012 - 25 شهریور 1391

محمدرضا تابش از اظهارات محمدرضا مهدوی کنی درباره اصلاح‌طلبان استقبال کرده است

محمدرضا تابش، نماینده مجلس ایران که در دور قبلی رییس فراکسیون اصلاح‌طلبان بود، امروز ٢٥ شهریور (١٥سپتامبر) در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته است: "اصلاح‌طلبان منتظر چراغ سبز حاکمیت برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری هستند."

آقای تابش با اشاره به سابقه فعالیت‌های اصلاح‌طلبان در دوره انقلاب ٥٧ و جنگ ایران و عراق گفته است: "دلبستگی اصلاح‌طلبان به نظام و ملت از اصولگرایان کمتر نیست."

وی از این که هنوز زمینه برای حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات فراهم نشده اظهار تاسف کرده و میان مواضع اخیر برخی فرماندهان سپاه و چهره‌های محافظه‌کار علیه اصلاح‌طلبان، با موضع کلیت نظام تمایز قائل شده است.

محمدرضا تابش ضمن استقبال از سخنان اخیر محمدرضا مهدوی کنی، رییس مجلس خبرگان، که اصلاح‌طلبان را به حضور در انتخابات تشویق کرده بود، گفته است: "متاسفانه بخشی از اصولگرایان تمامیت‌خواه به خود اجازه می‌دهند که از جانب حاکمیت حرف بزنند." او افزوده: "ما انتظار داریم حاکمیت اسبابی را فراهم کند و چراغ سبز نشان دهد تا زمینه حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم نیز فراهم شود."

آقای تابش هفته گذشته در گفتگویی با وبسایت "زندگی"، که در وبسایت شخصی خود او نیز منتشر شده، به صراحت بیشتری گفته بود اصلاح‌طلبان "برای شركت در انتخابات منتظر نظر و اعلام مقام معظم رهبری هستند."

'می‌خواهیم در عرصه باشیم'

هفته گذشته نیز محمد خاتمی، رییس جمهور پیشین ایران، که آقای تابش خواهرزاده او است، گفته بود: "در مورد اصلاح‌طلبان و انتخابات نیز باید بگویم انتخابات مساله بسیار مهمی است و حق تعیین سرنوشت از جمله در انتخابات محقق می‌شود."

آقای خاتمی درباره مشارکت خود در انتخابات مجلس توضیح داده بود که برای فاصله‌گذاری با جریانی که "رسما هدف خود را براندازی می‌داند و تحریم انتخابات" را برگزیده، رای داده بود.

محمد خاتمی هفته گذشته گفته بود باید با جریانات منحرف، خطرناک و برانداز مرزبندی کرد

او با اشاره به اینکه "جناح منتقد و اصلاحات می‌گویند داخل نظام هستیم و این امیدواری را دارند که در عرصه باشند"، گفته بود: "باید خط‌کشی‌هایی برای برخی از جریانات که منحرف و خطرناک هستند، داشته باشیم." البته او گفته بود: "نمی‌خواهم بگویم بین اصلاحات و جنبش سبز باید خط بکشیم."

آقای خاتمی در اظهارات هفته گذشته‌اش با انتقاد از شرایط کنونی ایران آن را به زیان مردم و اصلاح‌طلبان "و بیش از همه به زیان نظام و حتی حاکمیت" دانسته و به حاکمیت توصیه کرده بود هم برای "انتخابات پر شور" و هم "نزدیکی دل‌ها" برای مقابله با تهدیدها، به تلطیف فضای سیاسی بپردازد.

محمد خاتمی در تنش‌های پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست‌جمهوری ایران در سال ١٣٨٨ سعی کرده است که مواضعی میانه‌روانه بگیرد.

آقای خاتمی به ویژه پس از حبس خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، که در ٢٥ بهمن ١٣٨٩ و هم‌زمان با تحولات مصر و تونس فراخوان راهپیمایی اعتراضی داده بودند، فعالانه سعی کرده است شکاف میان حکومت و مخالفان را کمرنگ کند.

انتخابات، پس از 'انتخابات'

انتخابات ریاست‌جمهوری سال ١٣٨٨، اعتراضات و سرکوب پس از آن ،صحنه سیاسی ایران را دچار دگرگونی اساسی کرده است و به نظر می‌رسد موضعگیری درباره انتخابات پیش رو نمی‌تواند بدون نگاه به انتخابات پیشین انجام بگیرد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری قبلی در ایران دو تشکل مهم اصلاح‌طلب، یعنی جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی غیرقانونی اعلام شدند و حزب اعتماد ملی، که مهدی کروبی دبیرکلش بود، نیز عملا فعالیت سیاسی ندارد. ده‌ها عضو این تشکل‌ها نیز با محکومیت‌های قضایی مواجهند.

علاوه بر این، دو نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات پیشین، هم‌اکنون در حبس خانگی، و به گفته نزدیکانشان در شرایطی دشوار به سر می‌برند.

به این ترتیب موضع‌گیری درباره انتخابات پیش رو برای اصلاح‌طلبانی که سعی دارند هم‌چنان از ظرفیت‌های حضور در ساختار قدرت برای پیشبرد اهدافشان استفاده کنند ساده نیست.

اگرچه چهره‌هایی از میان محافظه‌کاران، همچون محمدرضا مهدوی کنی و محمدرضا باهنر، از حضور طیف‌های میانه‌روی اصلاح‌طلبان در انتخابات استقبال می‌کنند، برخی از چهره‌های تندروتر و به ویژه فرماندهان سپاه، که حضورشان در سیاست پررنگتر از گذشته شده، حملات تندی را متوجه اصلاح‌طلبان و شخص آقای خاتمی کرده‌اند.

برخورد محافظه‌کاران با اصلاح‌طلبان تنها دشواری پیش روی آنها نیست و نارضایتی‌های برخی هواداران جنبش سبز از آنان، در مقاطعی مانند شرکت آقای خاتمی در انتخابات مجلس، وضعیت پیچیده‌تری را برایشان رقم می‌زند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.