ایران از انفجار یک ماه پیش کابل های برق در مسیر قم و کارخانه غنی سازی اورانیوم خبر داد

به روز شده:  16:38 گرينويچ - دوشنبه 17 سپتامبر 2012 - 27 شهریور 1391

فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در کنار نماینده این کشور در آژانس (راست) و مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی (چپ)

فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که برای شرکت در مجمع عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین پایتخت اتریش به سر می برد، طی سخنرانی خود انتقادات کم سابقه ای را متوجه این سازمان کرده است.

آقای عباسی دوانی گفته "ممکن است تروریست‌ها و خرابکاران در آژانس نفوذ کرده‌ و مخفیانه تصمیم‌سازی کنند. باید مدیرکل آژانس و همکاران او را از این موضوع با خبر سازیم و هشدار لازم را بدهیم."

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که یک ماه پیش "روز جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۱ (هفدهم اوت ۲۰۱۲) با استفاده از مواد منفجره کابل‌های برق در مسیر شهر قم به مجموعه فردو قطع" شده و "در اولین ساعات صبح روز بعد بازرسان آژانس تقاضای بازرسی سرزده از آن مجموعه" کرده اند.

آقای عباسی دوانی گفته "قطع برق یکی از راه‌های آسیب رساندن به ماشین‌های سانتریفیوژ (استوانه های مخصوص غنی سازی اورانیوم) است. آیا این بازدید ارتباطی با آن انفجار ندارد؟ چه کسی غیر از بازرسان آژانس می‌تواند در این زمان کوتاه به داخل مجموعه دسترسی داشته‌ باشد و آمار خرابی‌ها را ثبت و گزارش کند؟"

"روز جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۱ (هفدهم اوت ۲۰۱۲) با استفاده از مواد منفجره کابل‌های برق در مسیر شهر قم به مجموعه فردو قطع" شده و "در اولین ساعات صبح روز بعد بازرسان آژانس تقاضای بازرسی سرزده از آن مجموعه" کرده اند"

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

این نخسین بار است که ایران از وقوع انفجار در خطوط برق مجتمع غنی سازی فردو خبر می دهد. پیش از این، تاسیسات و فعالیت های اتمی ایران هدف ویروس اینترنتی استاکس نت قرار گرفته بود و چند دانشمند اتمی این کشور در جریان سوقصدهای خیابانی، کشته شده اند.

بعد از تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز، در نزدیکی اصفهان که اولین مجتمع غنی سازی اورانیوم ایران بود و مدتی تهدید به حمله نظامی می شد، جمهوری اسلامی ایران مجتمع غنی‌سازی فردو را در نزدیکی شهر قم ساخت.

در حال حاضر به گفته مقام های اتمی ایران، عمده فعالیت های غنی سازی این کشور به کارخانه فردو منتقل شده است.

کارخانه غنی سازی اورانیوم فردو در نزدیکی قم، تاسیاست اصلی غنی سازی اورانیوم ایران است

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین از کار گذاشته شدن مواد منفجره در برخی از تجهیرات اتمی که ایران با اطلاع آژانس از بازارهای آزاد تهیه کرده خبر داده است.

ایران می گوید "خرابکارها و تروریست ها" بر اساس گزارش های منتشر شده آژانس به جزئیات فعالیت های ایران پی می برند.

آقای عباسی دوانی گفته با نشان دادن یکی از تجهیزات "به شخص مدیرکل و دو معاون او در تهران توضیح داده شد و از وی خواستیم از تکرار این گزارش‌ها خودداری کند. اما متأسفانه در گزارش اخیر مدیرکل محترم نیز جزئیات دقیق‌تری نوشته شده است."

اشاره رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به انتشار جزئیاتی از برنامه اتمی ایران در گزارش های فصلی مدیرکل آژانس به شورای حکام (هیات مدیره آژانس) و رئیس شورای امنیت است.

این گزارش ها به صورت محدود در اختیار دیپلمات های کشوری عضو آژانس است اما با انتشار در رسانه ها در دسترس عموم نیز قرار می گیرد.

ایران از سال ۱۳۸۲ خورشیدی و همزمان با طرح پرونده اتمی اش در آژانس بین المللی انرژی اتمی، از این سازمان به دلیل درز اطلاعات محرمانه شکایت داشته است.

سیروس ناصری، مذاکره کننده وقت ایران در دولت محمد خاتمی، با ارسال نامه ای به محمد البرداعی، مدیر کل وقت آژانس، به طور رسمی به درز اطلاعات محرمانه ایران از سوی آژانس اعتراض کرد.

ایران می گوید درز اطلاعات محرمانه استفاده "خرابکاران و تروریست ها" از آن علیه برنامه اتمی را آسان می کند.

مطابق معاهده منع گسترش سلاح های اتمی که ایران آن را امضا کرده، آژانس موظف به حفاظت از اطلاعات محرمانه کشورها است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.