لبنان: ایران درباره حضور نیروهای قدس در این کشور توضیح دهد

به روز شده:  15:03 گرينويچ - دوشنبه 17 سپتامبر 2012 - 27 شهریور 1391

محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران گفته بود که شاخه برون مرزی سپاه از گذشته در سوریه و لبنان حضور داشته است

میشل سلیمان، رئیس جمهور لبنان روز دوشنبه ۲۷ شهریور ماه (۱۷ سپتامبر) گفته است که ایران باید در این باره که چرا اعضای سپاه پاسداران به لبنان فرستاده شدند، توضیح رسمی بدهد.

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران روز گذشته ضمن تائید حضور تعدادی از نیروهای سپاه قدس در سوریه گفته بود که شاخه برون مرزی سپاه از گذشته در سوریه و لبنان حضور داشته است.

آقای جعفری گفته بود: "ایران در مقایسه با بعضی کشورهای عربی و غیرعربی، در سوریه حضور نظامی ندارد. ما به سوریه، به عنوان حلقه مقاومت که مقام معظم رهبری هم به آن اشاره داشتند، کمک های فکری و مشاوره ای می دهیم و به آن افتخار می کنیم. سپاه هر گونه مساعدت فکری و حتی حمایت اقتصادی انجام می دهد، اما حضور نظامی ندارد".

در بیانیه منتشره توسط دفتر آقای سلیمان آمده است که رئیس جمهور در جریان دیدارش با غضنفر رکن آبادی، سفیر ایران در لبنان خواستار توضیحات رسمی از سوی مقامات ذی ربط ایران شد.

در این بیانیه آمده است که آقای رکن آبادی در این دیدار حضور نیروهای سپاه قدس را به عنوان مشاور در لبنان رد کرده است.

گروه های مسلح مخالف دولت سوریه و بعضی دولت‌های حامی آنها سپاه پاسداران ایران را متهم می‌کنند که در سرکوب اعتراضات در سوریه به حکومت بشار اسد کمک می‌کند.

به گفته آنها، نیروهای سپاه قدس (نیروی برون مرزی سپاه پاسداران ایران) در سازماندهی و اجرای عملیات نظامی علیه مخالفان و معترضان مستقیما حضور دارد.

لبنان کشوری متشکل از دو جبهه سیاسی است که یکی از آنها حامی سوریه و ایران و جبهه دیگر از سیاست های غرب حمایت می کند.

ایران از جمله حامیان اصلی نظامی و سیاسی حزب الله از گروههای شیعه است که نقشی محوری در دولت جاری لبنان دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.