دیدار کاترین اشتون و سعید جلیلی در استانبول

به روز شده:  19:28 گرينويچ - سه شنبه 18 سپتامبر 2012 - 28 شهریور 1391

کاترین اشتون و سعید جلیلی در سرکنسولگری ایران در استانبول

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از شش قدرت جهانی و سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به نمایندگی از این کشور در استانبول ترکیه با هم دیدار کرده اند.

این گفت و گوها عصر روز سه شنبه به وقت محلی انجام شده اما هنوز جزئیاتی از محتوی آن منتشر نشده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید آقای جلیلی و خانم اشتون به مدت ۴۰ دقیقه در هتلی در استانبول دیدار و سپس عازم ضیافت شام در سرکنسولگری ایران در استانبول شدند.

این دیدار ابتدا قرار بود در اوایل شهریور ماه (اواخر اوت) برگزار شود. ملاقات دو طرف پس از پایان گفت و گوهای ایران و گروه پنج بعلاوه یک که آخرین بار حدود سه ماه پیش در مسکو برگزار شد، انجام می‌شود.

در جریان مذاکرات مسکو که اواخر خرداد ماه (اواسط ژوئن) انجام شد، دو طرف توافق کردند تماس با یکدیگر را در سطحی پایین تر حفظ کنند.

خانم اشتون پس از پایان مذاکرات مسکو گفته بود با ایران توافق شده پس از این "مذاکرات ابتدا میان کارشناسان اتمی برگزار شود و سپس معاونان هیات‌های مذاکره‌کننده دیدار کنند و در صورت موفقیت این دیدارها، دیداری میان او و سعید جلیلی انجام شود."

پس از نشست مسکو، علی باقری معاون شورای عالی امنیت ملی ایران با نماینده ای از گروه پنج بعلاوه یک در استانبول دیدار کرد. آقای باقری در جریان دیدار روز سه شنبه سعید جلیلی و کاترین اشتون حضور داشته است.

پیش از آغاز دیدار نمایندگان عالی رتبه ایران و گروه پنج بعلاوه یک، سعید جلیلی با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در آنکارا پایتخت این کشور دیدار کرده بود.

گروه پنج بعلاوه یک شامل کشورهای عضو دایم شورای امنیت (چین، روسیه، آمریکا، بریتانیا و فرانسه) به همراه آلمان، سرگرم گفت و گو بر سر برنامه های اتمی ایران هستند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون طی چهار قطعنامه تحریمی، خواستار توقف غنی سازی اورانیوم در ایران شده است.

ایران می گوید هدفش از توسعه برنامه های اتمی، تولید برق و استفاده از آن در مصارف پزشکی و کشاورزی است اما قدرت های غربی می گویند که به نیت برنامه های ایران و احتمال انحراف آن به سوی مقاصد نظامی مشکوک هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.