توصیه رهبر ایران به تقویت قابلیت‌های نظامی

به روز شده:  13:16 گرينويچ - سه شنبه 18 سپتامبر 2012 - 28 شهریور 1391

آیت‌الله علی خامنه‌ای در دانشکده افسری نیروی دریایی. عکس:خبرگزاری مهر

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، امروز ٢٨ شهریور (١٨ سپتامبر)، در ملاقات با فرماندهان ارتش گفته است که قابلیت‌های نظامی ایران باید به ترتیبی افزایش یابد که "هیچ کس نتواند حصار مستحکم کشور و ملت عزیز ایران را مورد تعرض قرار دهد."

آیت‌الله خامنه‌ای که در نوشهر در شمال ایران به سر می‌برد، گفته است نیروهای مسلح ایران باید در بلندمدت خود را "متناسب با اهداف و آرمان‌های جمهوری اسلامی" تقویت کنند، او گفته که این آرمان‌ها "فراگیر و مربوط به همه جامعه بشری" است.

رهبر جمهوری اسلامی ایران است: "ما برای تحقق این آرمان‌ها تعرض و تجاوز به حیثیت هیچ کشور و ملتی را جایز نمی‌دانیم."

مقامات اسرائیلی به تناوب، و به ویژه در ماه‌های اخیر، از احتمال حمله ایران و ضرورت مقابله با آن سخن گفته‌اند. ایران اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و منتقد جدی سیاست‌های حکومت آن علیه فلسطینیان است.

برخی از اظهارنظرهای مقامات ایرانی درباره اسرائیل، نظیر "محو کردن آن از نقشه جغرافیا" و یا انکار هولوکاست، جنجال‌برانگیز شده‌اند.

آیت الله خامنه ای و هولوکاست

آقای خامنه‌ای یک روز پیش از این هولوکاست یا کشتار یهودیان به دست آلمان نازی را "واقعه‌ای مجهول الحال" توصیف کرده بود.

او که درباره فیلم "بی‌گناهی مسلمانان" اظهار نظر می‌کرد، گفت: "در بسیاری از کشورهای غربی، کسی جرات نمی‌کند واقعه مجهول الحال هولوکاست را زیر سوال ببرد و یا در مورد سیاست‌های زشت اخلاقی استکبار از جمله هم‌جنس‌بازی مطلبی منتشر کند، چگونه است که در این مواقع، آزادی بیان محلی از اعراب ندارد اما اهانت به اسلام و مقدسات اسلام تحت عنوان دروغین آزادی بیان، آزاد است؟"

دانشجویان دانشگاه علوم دریایی نوشهر، که رهبر ایران در جمع آنان حاضر بود، مانوری تمرینی برای پاکسازی، مین‌ریزی و دفاع از ساحل انجام دادند.

تمرین مین‌ریزی توسط دانشجویان افسری نیروی دریایی ایران همزمان با مانور مین‌روبی ٣٠ کشور جهان در خلیج فارس انجام گرفته است. این مانور، که در آب‌های جنوبی ایران و به رهبری ایالات متحده برگزار می‌شود، بزرگترین مانور دریایی در خلیج فارس توصیف می‌شود.

نیروی دریایی ارتش ایران همچنین یک زیردریایی با نام "طارق ٩٠١" را در بندرعباس به آب انداخته است. خبرگزاری‌های رسمی ایران می گویندکه این زیر دریایی با دستور آیت‌الله خامنه‌ای به آب انداخته شده است.

در ماه‌های اخیر برخی از مقامات اسرائیلی، از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، با لحنی تند درباره ضرورت حمله به ایران گفته اند.

تشدید تحریم‌های بین‌المللی و ادامه خشونت‌ها در سوریه نیز از عواملی هستند که فضای تنش‌آلودی برای ایران پدید آورده‌اند.

به تازگی تعدادی از فعالان سیاسی در ایران با انتشار بیانیه‌ای نسبت به بروز جنگ و "یک فاجعه جبران ناپذیر" هشدار داده‌اند.

در این بیانیه، که احمد صدر حاج سید جوادی، محمد ملکی، محمدعلی عمویی، مه‌لقا اردلان و بابک احمدی از جمله امضاکنندگان آن هستند از مقامات ایرانی تقاضا شده "هر نوع بهانه‌ای برای جنگ و فشار و تحریم اقتصادی را متوقف و خنثی کنند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.