سنگ پراکنی در برابر سفارت فرانسه در تهران

به روز شده:  11:35 گرينويچ - سه شنبه 02 اکتبر 2012 - 11 مهر 1391

گروهی از معترضان در ایران پیش از این در برابر سفارت سوئیس در تهران هم تجمع کرده بودند

منابع خبری از سنگ پراکنی "گروه کوچکی" از معترضان مقابل سفارت فرانسه در تهران خبر می دهند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات داخل سفارت گزارش داده است که گروه کوچکی از معترضان که بیشتر آنها را زنان تشکیل می‎دادند در برابر سفارت فرانسه در تهران به تجمع اعتراضی و سنگ‌پرانی دست زده اند.

منابع داخل سفارت تعداد معترضان را حدودا ۱۵ نفر اعلام کرده و گفته اند که آنها شعار الله اکبر سر می دادند.

بر اساس گزارش ها سنگ پراکنی معترضان، باعث شد افرادی که برای دریافت روادید به سفارت فرانسه مراجعه کرده بودند از بیم آسیب دیدگی، به داخل ساختمان سفارت پناه ببرند.

مراجعان همگی از شهروندان ایران بودند که برای دریافت ویزا در محل سفارت حضور داشتند.

یک دیپلمات که در زمان حمله معترضان داخل سفارت فرانسه بوده گفته است که سنگ پراکنی معترضان به هیچیک از مراجعان آسیب نرسانده است.

ظاهرا تجمع اعتراضی مقابل سفارت فرانسه با برنامه ریزی قبلی نبوده و به گفته منابع دیپلماتیک، نیروی پلیس برای ممانعت از سنگ پراکنی معترضان و حفاظت از سفارت فرانسه، از پیش آمادگی نداشته است.

همزمان با تجمع در برابر سفارت فرانسه در تهران، گروه بزرگتری از معترضان به انتشار کاریکاتوری از پیامبر اسلام در دانشگاه تهران دست به تجمع زده بودند.

سفارت فرانسه همچون دانشگاه تهران در مناطق مرکزی تهران واقع شده است.

این دومین تجمع معترضان در برابر سفارت فرانسه در تهران طی ۱۰ روز گذشته است.

گروه دیگری از معترضان که تعداد آنها حدود ۴۰۰ نفر اعلام شد، روز یکشنبه ۲۳ سپتامبر (دوم مهر) در اعتراض به چاپ کاریکاتور پیامبر اسلام در مقابل سفارت فرانسه تجمع کرده بودند که به گفته شاهدان عینی در یک مورد گلوله مشقی از سوی پلیس شلیک شده بود.

اخیرا یک نشریه فکاهی فرانسوی کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام منتشر کرده است. در پی انتشار این کاریکاتورها، سفارتخانه‌های فرانسه از بیم وقوع حمله، اقدامات امنیتی را تشدید کردند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.